Şita olimpiyatlarına katılabilmek için asfalt zeminde çalışıyorlar

Sivas’ta asfalt zeminde hazırlıklarını sürdüren 16 kayakçı, 4 sene sonradan yapılacak olimpiyatlara katılabilmek amacıyla ağır sıklet tempoda çalışmalarını sürdürüyor.

Milli sporcular, Türkiye Ski Federasyonu ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi beyninde imzalanan protokol kapsamında, yaklaşık 1 haftadır çalıştırıcı Harun Akyol nezdinde üniversite yerleşkesinde dinlenme kampı yapıyor.

Yaz mevsiminde asfalt zeminde egzersiz işleyen sporcular, katılacakları muhtelif organizasyonlarda toplayacakları puanlarla 2026’bile İtalya’da düzenlenecek kış olimpiyatlarına kota almayı hedefliyor.

Bolulu milli kayakçı Abdullah Yılmaz, AA muhabirine, 8 yıldır kayaklı koşu sporuyla uğraştığını söyledi. Spora ortaokulda beden terbiyesi öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığını anlatan 18 yaşındaki Yılmaz, “Okulda kayaklı koşu seçmesi vardı, özellikle katılmak istemedim. beden eğitimi öğretmenimiz yetenekli olduğumu düşünüp bu spora yönlendirdi. O bölüm futbolda oynuyordum, seçmelere girdim ve birincilikle kazandım.” dedi.

“Antrenmanlar el ama zevkli geçiyor”

Yılmaz, 7 nöbet Türkiye şampiyonluğu elde ettiğini, gündeş hedefinin ise olimpiyatlar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Hedefim olimpiyatlar ve acun şampiyonaları. Şu anda da onun hazırlıklarına başladık, sınırlı dışındaki yarışmalara katılacağız. Yarışmalarda iyicene dereceler elde ettikten sonraları olimpiyatlara kota almaya çalışacağız. Antrenmanlarımız baskı ama güzel geçiyor. Kimi Zaman yoruluyoruz amma bu bile bizim işimizin bire bir parçası. Olimpiyatlara akmak bütün sporcuların hayali, benim birlikte hayalim. Takkadak karışmak değil, kebir olan evre elde etmektir. İnşallah olimpiyatlara katıldığım zaman bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşı’mızı okutmayı istiyorum. Bu büyük aynı amaç ve ilkinde olmasa dahi ikinci yahut üçüncü dahi inşallah başarımı ortaya koyacağım.”

“Hedefimiz 2026 kış olimpiyatları”

Ağrılı 24 yaşındaki milli sportmen Seher Kaçmaz ise 12 yaşından beri kayaklı koşu sporuyla uğraştığını belirtti.

Kayağa beden eğitimi öğretmeninin tavsiyesiyle başladığını aktaran Kaçmaz, katıldığı önce müsabakada üçüncü olduğunu anlatım etti.

Kaçmaz, 3 Balkan, 10 de Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu bildiren Kaçmaz, “Hedefimiz 2026 şita olimpiyatları. Bunun amacıyla haddinden fazla çalışıyoruz ve mücahede veriyoruz. İnşallah kotayı geçeriz. Orada ülkemizi en gür şekilde anlatmak istiyorum.” diyerek konuştu.

Temas sporcunun hayalinin olimpiyatlara akmak olduğunu vurgulayan Kaçmaz, şöyle devam etti:

“Rakiplerimizin çoğu 12 kamer kar üstünde çalışıyor, tığ 3 ay kar görüyoruz. Her şeye rağmen ülkemizi en bol şekilde görünmek istiyoruz. Şu anda kışa hazırlık yapıyoruz. Gereksiz durmamak amacıyla asfaltta kayıyoruz. Antrenmanlarımız yumruk ve bayıltıcı geçiyor amma hedeflerimize, isteklerimize hiçbir molekül bariyer olmuyor.”Share: