Sivas bili… Sivas’ın üzümleri geleneksel yöntemlerle pekmeze dönüştürülüyor

Sivas’ın üzümleri geleneksel yöntemlerle pekmeze dönüştürülüyor

Sivas’ın Gemerek ilçesinde kısaca 5 saat odun ateşinde kaynatılarak elde edilen üzüm pekmezinin yapımına başlandı

SİVAS – Sivas’ın Gemerek ilçesinde kısaca 5 saat odun ateşinde kaynatılarak elde edilen üzüm pekmezinin yapımına başlandı.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde alelhusus şita aylarının vazgeçilmezi olan üzüm pekmezinin yapımı başladı. Hasadı yapılan üzümler yıkandıktan sonra akman aynı şekilde eziliyor. Daha sonraları kendisine ilgilendiren toprağı ile gelişigüzel kestirmece 5 saat kaynamaya bırakılan ve kıvamını düzlük pekmez kışın buyurmak için kaplara konularak esirgeme ediliyor. Binbir zahmetle yapılan ve insan sağlığına bir nice yararı bulunan üzüm pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor. İştah açmasının yanı sıra karaciğer, önsezi ve yaradılış dostu olan üzüm pekmezi kışa aylarında iflah niyetine tüketiliyor.

“Toprak olmadan imkânsız”

Ulvi Topaktaş, beyaz zehir toprak olmadan pekmezin olmayacağını belirterek, “Sivas Gemerek Sızır kasabası üzüm pekmezidir. Bunun mayası bizim burada beyaz zehir yerey olur o toprak olmadan olmaz. Bire Bir gün önceden üzümlerimizi kestirdik. Bugünde kaynatıyoruz deminden ocaktan düşürmek üzereyiz. Pekmezimiz olmuştur” dedi.

Share: