Sivas firez musahabe haberleri… Divriği’nin tarihi kaleleri teleferikle birbirine bağlanacak

Sivas’ın Divriği ilçesindeki tarihi Kesdoğan Kalesi ve Divriği Kalesi teleferikle birbirine bağlanarak turizme kazandırılacak.

Çaltı Çayı’na vekil yamaçta kayalık arazinin üstünde kâin ve Mengücekoğulları döneminde 1191 yılında nesir edildiği bildik Divriği Kalesi ile bu kalenin karşısında mevcut Kesdoğan Kalesi’nin turizme kazandırılması için iş başlatıldı.

Bu kapsamda Kesdoğan Kalesi yakınlarına yapılacak otel ile iki kale beyninde ulaşımı sağlayacak teleferik projesi için ati yıl yaz aylarında ihaleye çıkılması planlanıyor.

Divriği Kaymakamı Yakup Papaker, AA muhabirine, Divriği’nin tarih ve kültür itibarıyla eski tıpkısı kaymakamlık olduğunu söyledi.

Divriği ve Kesdoğan kalelerinin tarihinin da çok eskiye dayandığını belirten Papaker, “Temas iki kalemiz üstelik Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamiyet’in Anadolu’ya gelmesinden evvel işlenmiş, halen günümüzde varlıklarını esirgeyici eserlerdir.” dedi.

Divriği’deki kalelerin tarihi karşı hikmet veren Papaker, şunları kaydetti:

“Divriği Kalesi Mengüceklilerin Divriği’ye gelmesiyle beraber 1191 yılında Mengücekli Süleyman Şah vasıtasıyla onarılmış ve bugünkü halini lahzada çabucak almış. Demin baştan restorasyon çalışmamız devam ediyor. Kaleyi özgün haliyle yaklaşık 1-2 yıl içerisinde gine turizme açacağız, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Kesdoğan Kalesi’nin bütün yerine ne zaman yapıldığı belli değil. Anadolu’daki çarkıt uygarlıklar döneminde yapıldığından bahsediliyor. İki kalenin beyninde bile benzeri hikayenin, efsanenin olduğundan bahsediliyor.

‘Kesdoğan Kalesi’nde kralın benzeri kızı varmış, Divriği Kalesi’nde bile müteharrik aynı çocuk varmış. Prenses ile bu yavru birbirine aşıkmış amma kral çocuğa kızı vermiyormuş. Bunun için bir kayıt koşmuş, ‘İki kale arasında tıpkısı iplik gereceğim, ipin üzerinden tıpkısı kaleden benzeri kaleye gelirsen, kızı verebilirim.’ Kralın birlikte emri altında çalışan, kızı isteyen yavru ipin üzerinde yürümeye başlamış ve tekmil değişik kaleye ulaşacakken kral emri altındaki Doğan isimli çocuğa kes diye egemenlik vermiş. Bu olaydan bilahare kalenin adı Kesdoğan yerine kalıyor.”

“Kaleler arasına teleferik kurulacak”

Bire Bir yatırımcının bölgeye hem turistik otel kurma, otel ve kaleler beyninde ulaşımı teleferikle mizan projesinin bulunduğunu dile getiren Papaker, “İlçemize tıpkı otel kazandıracağız, iki kale arasında hassaten ilçenin merkezinden Kesdoğan Kalesi arasında teleferikle ulaşımı sağlamış olacağız. Andıran zamanda inşallah hayata geçecek diye umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Divriği Kalesi’nde kısaca 2 yıl önce başlayan restorasyon çalışmalarının sürdüğünü belirten Papaker, “Öncelikle surları yenilemeyle başladılar. Surların iri tıpkı kısmı üstelik yapıldı, finiş aşamasına geldi. Daha önceki bahsettiğim kabil 1191 yılında Süleyman Şah kaleyi restore ederken burçlara tıpkı zamanda aslan heykellileri yapmış. Akabinde o aslan heykelleri yapılacak, daha sonradan kalenin iç kısmı restore edilecek.” dedi.

Divriği Kalesi’nin tarihi önemine dikkati calip Papaker, “Kalenin bağırsak kısmında Anadolu’daki geçmiş cuma namazı mescitlerinden biri var. Bazen rivayetlere göre Anadolu’nun ilk cuma namazı mescidi olarak söyleniyor. Yani Anadolu’birlikte yapılan geçmiş mescitlerden benzeri tanesi. Mescit günümüze büyüklüğünde varlığını korumuş. Kalenin içerisinde seçme devir ibadete degaje olmasa dahi yaz döneminde ulaşım biraz tahakküm olduğundan cuma günleri ibadete sarih. Cuma Namazı namazları kılınabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kesdoğan Kalesi’nin olduğu bölgede mensur edilmesi planlanan turizm oteli amacıyla yatırımcılarla bire bir araya geldiklerini anlatan Papaker, sözlerini şöyle tamamladı:

“Valimiz Yılmaz Şimşek’in üstelik çok desteklediği bir proje, tığ mukteza kurumlara zaruri başvuruları yaptık. Yer tahsislerinden bilahare çabuk ayrımsız şekilde otelin inşasına başlanacak. Bu sayede Kesdoğan Kalesi’ne erişim kolaylaşacak, bire bir zamanda teleferik dahi olacağı için daha birlikte güzel tıpkı anlam kazanacak. Bölgeye çokça evire çevire tarihi ve turistik otel kazandırmış olacağız. İlçemizin üstelik turizm potansiyelini yükseltmiş olacağız. Vacip başvurular ve izinler alındıktan sonraları aleniyet verilmeksizin otelin inşaatına başlanacağını düşünüyorum.”

Share: