Sivas haberi! Taha Akgül’e memleketi Sivas’ta heyecanlı gelecek

– Taha Akgül’e memleketi Sivas’ta coşkulu karşılama

SİVAS – Sırbistan’birlikte planlı Acun Güreş Şampiyonası’nda 3. sefer dünya şampiyonu olan milli sportmen Taha Akgül, memleketi Sivas’ta sevenleri tarafından coşkuyla karşılandı.

Sırbistan’dahi gerçekleştirilen Acun Güreş Şampiyonası’nda böke olarak altın madalyanın sahibi olan milli güreşçi Taha Akgül memleketi Sivas’a geldi. Milli pehlivan şehir girişindeki Toprak Trafik Müdürlüğü uğrunda bateri zurna ve halaylarla karşılandı.

Belgrad’de erkin biçem 125 kilo finalinde Moğol rakibi Lkhagvagerel Munkhtur’u 6-2 yenerek 3. acun şampiyonluğunu kazanan Taha Akgül, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, “Acun şampiyonluğundan sonra memleketime ilk kez geldim. Anane haline getirdik, bu sene içerisinde 9. Kez Avrupa şampiyonluğu ve 3. posta acun şampiyonluğu kazandım. Acun şampiyonluğu getirmeyeli 7 yıl olmuştu. 7 sene sonra yeniden memleketime dünya şampiyonluğu ve zer tümsekli deklare etmek şans oldu. Burada doğup büyüdüm, Sivas’ın bendeki yeri ayrıdır. Sivas’ın kul emeği çoktur. Burada Güreş Eğitim Bilimi Merkezi’nde yetiştim. O nedenle ben burayı tek unutamam. Buradaki hocalarım, ağabeylerim, ailem, seçkin şeyim burada. Buraya geldiğim devir sıla-i merhamet yapıyorum. Mahallemi, okuduğum okulu başvurmak beni haddinden fazla mutlu ediyor. Ben bugün buraya gelerek beni boydak bırakmayan tüm hemşerilerime, basın mensuplarımıza, bu etkinliği organize fail Bilgisizlik Spor İl Müdürlüğümüze haddinden fazla teşekkürname ediyorum” dedi.

“Dünya şampiyonluğu beklemeyenler vardı”

Acun şampiyonluğu beklemeyenleri tayf kırıklığına uğrattığını belirten Akgül, “2024’te olimpiyatlar var. Bu yıl Avrupa ve Dünya şampiyonu adına memleketime geldim ihtimal bile benden acun şampiyonluğu beklemeyenler vardı. Onları manzara kırıklığına uğrattım. Altın madalya aldım. İyi çalıştım ve inandım. Bu sene küçük çokça çalıştım. Bazı teessürat yaşadım. Onlara taannüt çıktı çalıştım. Bu insanların olması beni olimpiyat şampiyonu yapacak. Buna inanmaktayım. Olimpiyat şampiyonluğu üzere beni artık kamçılıyorlar. Onların sebebiyle çıktı çalışıyorum. İnşallah olimpiyat şampiyonu olup bizi seven insanlara armağan edip, 84 milyon insanımızla gelişigüzel inşallah kutlayacağız” dedi.

“Spor kariyerini sonlandırmayı düşünüyoruz”

Akgül, olimpiyat şampiyonluğundan sonra kariyerini noktalayacağını söyleyerek, “Olimpiyat şampiyonluğu çıktı bizim için akıbet yasakçı. Olimpiyat şampiyonluğundan sonraları spor kariyerini sonlandırmayı düşünüyoruz. İnşallah altınla zirve da bekçi kaplamak şans olur. Sonrasında Allah neyi nasip ederse, önümüze bakacağız. Doğrusu Ankara’dayım. Spor müşavirliği görevimiz devam ediyor. Cenabıhak bize neyi baht ederse, büyüklerimiz bizin üzere neyi uygun görürse, inşallah sporda yeniden hizmet etmeye devam edeceğiz. Sporun içerisinde oluruz diye niteleyerek düşünüyorum. Hizmetimiz bu seferde dalavere kademesinde evet diye düşünüyorum. İnşallah Cenabıhak’ta bize bunu yıldız porte. Hem okul hem alaylıyız” diye konuştu.

Akgül, Sivasspor’un bulunan durumuna üstelik üzüldüğünü, bir kıvılcımla baştan toparlanacağına inandığını bile söyledi

Konuşmasının arkası sıra sevenleriyle foto çektiren Akgül, elan sonra otobüsle şehir merkezine geçti. Akgül burada, sporcularla beraber şehir yürüyüşü yaptı.

Share: