Sivas hars sanat haberi: Divriği’nin tarihi kaleleri teleferikle birbirine bağlanacak

Sivas’ın Divriği ilçesindeki tarihi Kesdoğan Kalesi ve Divriği Kalesi teleferikle birbirine bağlanarak turizme kazandırılacak.

Çaltı Çayı’na vekil yamaçta kayalık arazinin üstünde mevcut ve Mengücekoğulları döneminde 1191 yılında mensur edildiği bilinen Divriği Kalesi ile bu kalenin karşısında bulunan Kesdoğan Kalesi’nin turizme kazandırılması üzere emek başlatıldı.

Bu kapsamda Kesdoğan Kalesi yakınlarına yapılacak otel ile iki kale beyninde ulaşımı sağlayacak teleferik projesi için gelecek yıl yaz aylarında ihaleye çıkılması planlanıyor.

Divriği Kaymakamı Yakup Papaker, AA muhabirine, Divriği’nin devir ve hars bakımından çarkıt bire bir kaza olduğunu söyledi.

Divriği ve Kesdoğan kalelerinin tarihinin da çokça eskiye dayandığını tamlayan Papaker, “Her iki kalemiz dahi Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamiyet’in Anadolu’ya gelmesinden ilk yapılmış, halen günümüzde varlıklarını esirgeyici eserlerdir.” dedi.

Divriği’deki kalelerin tarihi hakkında vukuf veren Papaker, şunları kaydetti:

“Divriği Kalesi Mengüceklilerin Divriği’ye gelmesiyle beraber 1191 yılında Mengücekli Süleyman Şah aracılığıyla onarılmış ve bugünkü halini birden müstacelen almış. Şimdi baştan restorasyon çalışmamız devam ediyor. Kaleyi otantik haliyle yaklaşık 1-2 yıl içerisinde tekrar turizme açacağız, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Kesdoğan Kalesi’nin bilcümle adına hangi ant yapıldığı belli değil. Anadolu’daki bozuk uygarlıklar döneminde yapıldığından bahsediliyor. İki kalenin ortada birlikte benzeri hikayenin, efsanenin olduğundan bahsediliyor.

‘Kesdoğan Kalesi’nde kralın bir kızı varmış, Divriği Kalesi’nde bile çalışan bir bala varmış. Prenses ile bu bala birbirine aşıkmış amma kral çocuğa kızı vermiyormuş. Bunun üzere bire bir yiyecek koşmuş, ‘İki kale arasında bir ip gereceğim, ipin üzerinden ayrımsız kaleden ayrımsız kaleye gelirsen, kızı verebilirim.’ Kralın birlikte emri altında çalışan, kızı talip bala ipin üzerinde yürümeye başlamış ve mecmu gayrı kaleye ulaşacakken kral emri altındaki Doğan isimli çocuğa kes diyerek emir vermiş. Bu olaydan bilahare kalenin adı Kesdoğan kendisine kalıyor.”

“Kaleler arasına teleferik kurulacak”

Tıpkısı yatırımcının bölgeye hem turistik otel ihdas, otel ve kaleler arasında ulaşımı teleferikle mizan projesinin bulunduğunu dile getiren Papaker, “İlçemize bir otel kazandıracağız, iki kale beyninde başkaca ilçenin merkezinden Kesdoğan Kalesi beyninde teleferikle ulaşımı sağlamış olacağız. Yakın zamanda inşallah hayata geçecek diye umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Divriği Kalesi’nde kestirmece 2 yıl evvel başlayan yenileme çalışmalarının sürdüğünü tamlayan Papaker, “Öncelikle surları yenilemeyle başladılar. Surların şişman ayrımsız kısmı da yapıldı, finiş aşamasına geldi. Elan evvel bahsettiğim kabil 1191 yılında Süleyman Şah kaleyi restore ederken burçlara aynı zamanda arslan heykellileri yapmış. Akabinde o arslan heykelleri yapılacak, elan sonraları kalenin bağırsak kısmı restore edilecek.” dedi.

Divriği Kalesi’nin tarihi önemine dikkati çekici Papaker, “Kalenin iç kısmında Anadolu’daki ilk cuma namazı mescitlerinden biri var. Bazen rivayetlere göre Anadolu’nun evvel cuma mescidi namına söyleniyor. Yani Anadolu’bile yapılan evvel mescitlerden bire bir tanesi. Mescit günümüze büyüklüğünde varlığını korumuş. Kalenin içerisinde değme dönüş ibadete yalınlık olmasa da yaz döneminde erişim az buçuk print olduğundan cuma günleri ibadete degaje. Cuma Namazı namazları kılınabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kesdoğan Kalesi’nin olduğu bölgede nesir edilmesi planlanan turizm oteli için yatırımcılarla bir araya geldiklerini anlatan Papaker, sözlerini şöyle tamamladı:

“Valimiz Yılmaz Şimşek’in üstelik çok desteklediği ayrımsız proje, tığ mukteza kurumlara gerekli başvuruları yaptık. Yer tahsislerinden sonradan aceleci benzeri şekilde otelin inşasına başlanacak. Bu sayede Kesdoğan Kalesi’ne ulaşım kolaylaşacak, tıpkısı zamanda teleferik dahi olacağı üzere henüz de sunturlu tıpkı mana kazanacak. Bölgeye çokça sunturlu tarihi ve turistik otel kazandırmış olacağız. İlçemizin da turizm potansiyelini yükseltmiş olacağız. Vacip başvurular ve izinler alındıktan sonradan mesafe verilmeksizin otelin inşaatına başlanacağını düşünüyorum.”

Share: