Sivas olayları davasında firari 3 sanığın yargılanmasına devam edildi

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişik davadan dosyası ayrılan firari sanıklar Gaye Sonkur, Eren Ceylan ve Meram Karataş’ın yargılanmasına bitmeme edildi.

Ankara 1. Pahal Ceza Mahkemesindeki duruşmaya ara sıra müştekiler ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı sav dosyasına gelen evrakı okuduktan bilahare katılanlara saraka verdi.

Müdahil avukatları dosyanın “insanlığa karşı işlenen suç” yerine değerlendirilmesi ve kısaca 10 ay bilahare dosyanın müruruzaman nedeniyle tedenni ihtimalinin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Dönemin İçişleri Bakanı, Sivas Valisi, itimat müdürü ve belediye başkanının şahit namına dinlenmesini istek eden avukatlar, Heybet Bakı Kurulu’nun (DDK) “Madımak Raporu” nun dosyaya eklenmesi üzere ilgilendiren kuruma abece yazılmasını istedi.

Müşteki Hüseyin Karababa üstelik Madımak Oteli’nde yaşananların “kırım” kendisine nitelendirilmesi ve dosyanın “insanlığa alın yanlışlık” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Beyanların peşi sıra mesafe kararını açıklayan murafaa heyeti, sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin devamına hükmetti.

Mahkeme, esasa yardım sağlamayacağı gerekçesiyle müştekilerin tanıkların dinlenmesi ve DDK raporuna ait taleplerinin reddine değişmeyen verdi.

Dava 26 Eş 2023’e ertelendi.

Davanın geçmişi

Sivas olaylarına ilişik asıl davada Ankara 1 Nolu DGM’de vakfedilmiş yargılanan sanıklardan Sonkur, “Güruh ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına mugayeret” suçundan 3 yıl, Karataş ve Ceylan ise “Madımak Oteli’ni yakarak 35 kişinin ölümüne neden olmak” ve “45 kişiyi coşkunluk çıkartmak kanalıyla öldürmeye oluşmak” suçundan 15’er yıl hapse mahkum edilmişti.

Sanıkların tahliyelerine karar veren mahkeme, haklarındaki hükmün Yargıtayda bozulmasının arkası sıra esasen görülen davada, bulunamadıkları gerekçesiyle bu sanıklar hakkındaki dosyayı anne sorun dosyasından ayırmıştı.

Share: