Sivas spor haberi | Taha Akgül’e memleketi Sivas’ta ateşin istikbal

Sırbistan’birlikte düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda 3. kat dünya şampiyonu olan milli sporcu Taha Akgül, memleketi Sivas’ta sevenleri yoluyla coşkuyla karşılandı.

Sırbistan’birlikte gerçekleştirilen Acun Güreş Şampiyonası’nda böke namına değerli madalyanın sahibi olan milli pehlivan Taha Akgül memleketi Sivas’a geldi. Milli pehlivan site girişindeki Havza Trafik Müdürlüğü önünde davul zurna ve halaylarla karşılandı.

Belgrad’dahi azade üslup 125 kilogram finalinde Moğol rakibi Lkhagvagerel Munkhtur’u 6-2 yenerek 3. dünya şampiyonluğunu kazanan Taha Akgül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Dünya şampiyonluğundan bilahare memleketime ilk kez geldim. Gelenek haline getirdik, bu yıl içerisinde 9. Sefer Avrupa şampiyonluğu ve 3. kat acun şampiyonluğu kazandım. Dünya şampiyonluğu getirmeyeli 7 sene olmuştu. 7 sene sonra baştan memleketime dünya şampiyonluğu ve kızıl kemer beyan etmek felek oldu. Burada doğup büyüdüm, Sivas’ın bendeki yeri ayrıdır. Sivas’ın köle emeği çoktur. Burada Güreş Yetişek Merkezi’nde yetiştim. O nedenle ben burayı tek unutamam. Buradaki hocalarım, ağabeylerim, ailem, seçme şeyim burada. Buraya geldiğim ahit sıla-i acıma yapıyorum. Mahallemi, okuduğum okulu başvurmak beni çok bahtiyar ediyor. Ben bugün buraya gelerek beni serbest bırakmayan tüm hemşerilerime, basın mensuplarımıza, bu etkinliği kombinasyon fail Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze çokça teşekkür ediyorum” dedi.

“Dünya şampiyonluğu beklemeyenler vardı”

Acun şampiyonluğu beklemeyenleri tayf kırıklığına uğrattığını belirten Akgül, “2024’te olimpiyatlar var. Bu yıl Avrupa ve Acun şampiyonu adına memleketime geldim ihtimal da benden dünya şampiyonluğu beklemeyenler vardı. Onları hayalet kırıklığına uğrattım. Zer madalya aldım. İyi çalıştım ve inandım. Bu yıl alelade çok çalıştım. Bazen sıkıntılar yaşadım. Onlara temerrüt bundan sonra çalıştım. Bu insanların olması beni olimpiyat şampiyonu yapacak. Buna inanmaktayım. Olimpiyat şampiyonluğu amacıyla beni bundan sonra kamçılıyorlar. Onların sebebiyle daha çok çalışıyorum. İnşallah olimpiyat şampiyonu olup bizi muhip insanlara ödül edip, 84 milyon insanımızla gelişigüzel inşallah kutlayacağız” dedi.

“Spor kariyerini sonlandırmayı düşünüyoruz”

Akgül, olimpiyat şampiyonluğundan sonra kariyerini noktalayacağını söyleyerek, “Olimpiyat şampiyonluğu artık bizim üzere serencam bekçi. Olimpiyat şampiyonluğundan bilahare spor kariyerini sonlandırmayı düşünüyoruz. İnşallah altınla şahika da yasakçı yok etmek baht olur. Sonrasında Tanrı neyi kader ederse, önümüze bakacağız. Filhakika Ankara’dayım. Spor müşavirliği görevimiz devam ediyor. Hak bize neyi şans ederse, büyüklerimiz bizin amacıyla neyi akla yatkın görürse, inşallah sporda gine hizmet etmeye devam edeceğiz. Sporun içerisinde oluruz diye niteleyerek düşünüyorum. Hizmetimiz bu seferde dümen kademesinde olur diyerek düşünüyorum. İnşallah Tanrı’ta bize bunu felek bedel. Hem okul hem alaylıyız” diye niteleyerek konuştu.

Akgül, Sivasspor’un kâin durumuna üstelik üzüldüğünü, tıpkısı kıvılcımla yeniden toparlanacağına inandığını da söyledi

Konuşmasının ardından sevenleriyle ışık çektiren Akgül, daha sonra otobüsle kent merkezine geçti. Akgül burada, sporcularla bu arada kent yürüyüşü yaptı. – SİVAS

Share: