Sivas’ın akarsu sorununu çözecek projenin önceki etabı kasımda tamamlanacak

Sivas’ın içmece suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı’na, Hafik ilçesindeki Anahtar Ilgi Barajı’ndan akarsu takviyesi yapılması amacıyla başlatılan isale hattı çalışmaları devam ediyor.

Sivas Belediye Reisi Hilmi Âlim, 52 kilometre uzunluğa ehil olacak hattın 14 kilometrelik geçmiş etabında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgelik aldı.

Âlim, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki barajı buluşturacak projenin kalburüstü olmasını diledi.

Sivas’ta teferruatlı süredir su sorununun gündemde olduğunu dile getiren Bilgin, “Şu dakika Sivas’a akarsu sağlayan 4 Ilkgüz Barajı’mızda akarsu bitme noktasında, kısaca 1 aylık akarsu var. Bu sevgili tafsilatlı zamandır gündemimizdeydi, konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza en etmemiz üzerine acul tıpkısı şekilde envestisman programına alınarak projenin ihalesi gerçekleştirildi.” diyerek konuştu.

Projenin önce etabı olan 14 kilometrelik alanda çalışmaların bitmeme ettiğini aktaran Bilim Adamı, “İnşallah acul şekilde projenin evvel etabını bitirmeyi arzuluyoruz zira alçak manada su sıkıntısıyla alın karşıyayız. Tavra Deresi’nden aldığımız su şehrin yaklaşık 3’te 2’sinin ihtiyacını karşılıyor. Mütezayit kısmı de barajdan aldığımız su.” bilgisini verdi.

“Bölgesel akarsu kesintilerine başlayacağız”

Bilgin, 4 Ilkgüz Barajı havzasının yeteri kadar yağmur almadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Tığ bu noktada önce günden itibaren Sivas’ı susuz tutmak yerine çalışmaları çabuk şekilde hem Ankara nezdinde hem da yerelde DSİ ile koordineli şekilde yürütüyoruz. İnşallah son teşrin sonu kabilinden projenin ilk etabı tamamlanmış olacak amma suyumuz o tarihe büyüklüğünde ahenkli olarak yetmeyecek gibi. Bu nedenle önümüzdeki süreçte haftanın tıpkısı haset lehçe namına akarsu kesintilerine başlayacağız. Bu çok istem ettiğimiz bir kapsam değil amma kışın henüz şişman ülkü yaşamamak namına önümüzdeki haftadan itibaren sınırlı tıpkı izlence dahilinde düzenlenen şekilde akarsu kesintileri uygulayabiliriz. Bu noktada hemşehrilerimizin anlayışını bekliyoruz.”

Akarsu tasarrufu noktasında vatandaşların dikkatini çekmeye çalışacaklarına değinen Bilimci, su kaynaklarının sınırsız olmadığına belen etti.

Bilimci, Sivas’ın su sorunuyla yüz yüze kalmaması üzere projenin koskocaman olduğuna dikkati çekerek, projenin tamamının gelecek yaz döneminde tamamlanacağını söyledi.

4 Ilkgüz Barajı’nda akarsu kaçağı olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Bilimci, bu konuda DSİ Bölge Müdürlüğü ekiplerinin defalarca incelemede bulunduğunu sözlerine ekledi.Share: