Sivaslı Çiftçi: Hayvancılık Bitti, Biz bile Bıraktık Bırakacağız. Bilcümle Ahır Doluydu, 4 Pare Hayvanım Kaldı

ZEHRA DEĞİRMENCİ

CHP Genel Komutan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, Sivas’ın Divriği ilçesine tutkun Çukuröz köyünde çiftçilerin sorunlarını dinledi. Çukurözlü bir maraba, “Hayvancılık bitti, tığ da son dönemiyiz doğrusu, bıraktık bırakacağız. Tıpkı işe girip çalışmayı düşünüyorum amma iş dahi bulunmayan doğrusu. Hangi yapacağımızı bilmiyoruz. Fellah el durumda. Biz bittik, bizi bitirdiler. Halimizi görüyorsunuz. Hep dam doluydu, 4 kıta hayvanım kaldı” dedi. AKP iktidarına seslenen Sarıbal ise “kara kış geliyor, şayet bu politikayla giderseniz seneye bu ülkede hangi benzen üreten kalır ne hayvancılık kalır. Siz, bu ülkenin azık güvenliğini yabancı tekellere teyit ediyorsunuz. Periyot dirimsel, paranız üstelik olsa araç, meşrubat bulamazsınız” diye konuştu.

CHP Bursa Saylav Orhan Sarıbal, Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Çukuröz köyünde çiftçileri ülfet etti. Sarıbal, hayvancılıkla uğraşan bir ailenin ve Türki öğretmenliği mezunu olduğu halde atanamadığı için çobanlık yapan Haysiyet isimli gencin sorunlarını dinledi.

Henüz önceki süreçlerde yaklaşık 50-55 tane hayvanı olduğunu belirten maraba, şu zaman 4 tane hayvanının kaldığını söyledi. Rastgele sene kestirmece 400 dönüm ekim yaptığını ancak bu sene 100 dönüm ilk teşrin yapabildiğini ve ati yıllarda onu üstelik yapmayacağını söyleyen maraba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayvancılık bitti, biz de sonuç dönemiyiz elhak, bıraktık bırakacağız. Üç çocuğum var, eşim var, elbette geçineceğiz bilmiyorum. Bire Bir işe girip çalışmayı düşünüyorum amma gelişim bile namevcut doğrusu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Fellah yumruk durumda. Tığ bittik, bizi bitirdiler. Halimizi görüyorsunuz. Bütün dam doluydu, 4 modül hayvanım kaldı. ILGI-KIRAT’u yatıramıyorum 4-5 yıldır. Esenlik hizmeti alamıyorum. Parayı yatıramadığım üzere DESTE-KUR ücretini birlikte bilmiyorum. Hastalandığımız ant gidip ücretli otama oluyoruz ya bile evde hastalığımızı geçiriyoruz.”

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN ÇOBANLIK YAPARAK AİLESİNİ GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Türkçe öğretmenliği bölümünden 2015 yılında mezun olduğu halde atanamadığı üzere çobanlık yaptığını, evli ve üç sahibi olduğunu belirten Öz Saygı, “Hayatımı idame ettirebilmem amacıyla çareyi bu aha aradım, bu işi yapıyorum. Kendim dahi memlekette hayvancılık yapıyorum, çokça hayvanımı sattım bu sonuç bir yılda, burada dahi bu işi yapıyorum. Yemleme pahalı, benzin kızgın; mala bakamıyorsun, gelir gideri karşılayamıyor. Ben de burada 5-6 ay çalışacağım. 100 gündür buradayım, 2,5 ay henüz bu işi yapıp memlekete gideceğim, bu parayla tıpkısı yıl boyunca ailemi geçindirmeye çalışacağım” dedi.

“ÇİFTÇİ 1 LİTRE SÜTLE 1 KİLO YEMLEME ALAMIYOR”

Çiftçilerin ve çobanın şikayetlerini dileyen Sarıbal ise şunları söyledi:

“Meranın ve yaylanın olduğu, köyün tamamının hayvancılık ve nebati üretimle uğraştığı Divriği, Çukuröz köyündeyiz. 16-17 aşama, burada hayvancılık yapıyorlar. Elan 3-4 yıl öncesi 200-250 büyükbaşı olan köy, şu dakika hangi yazık ki 75-80 başa sakıt durumda. Evvel Ulusal Benzen Konseyi toplandı ve süte remiks yapmama kararı aldı. Şu anda tıpkısı litre sütle benzeri kilogram ağizotu alamıyor maraba. Genişlik böyleyse hayvancılık batıyor demektir. Bire Bir maraba besi hayvanını kasaba gönderdiği zaman, aynı kilogram al etle 25 kilo yemleme alamıyorsa o ekinci gine batıyor demektir. Çukuröz köyünde haddinden fazla net ayrımsız gerçeği aynı sefer daha gördük. Ulusal Benzen Konseyi’nin zam yapmamasını anlayabilirim amma ‘tüketiciyi mutlu edeceğim’ diye üreticiyi batırmak, denk ödetmek, binnetice hatır durgunluğudur ve rezalettir.

“ŞİMDİ ÇİFTÇİYİ DESTEKLEME ZAMANI”

Demincek çiftçiyi sübvansiyon zamanı. Yemleme sağlaması lazım. Anif yemleme, dolgun yemleme sağlaması geçişsiz. Bir litre süte tıpkısı kilogram ağizotu farkını vererek sağlaması geçişsiz. Tıpkı kilo cilt karşılığı 25 kilo yem; aradaki farkı sağlaması geçişsiz. Yani rençper sadaka istemiyor. Alın teri döküyor, faaliyet veriyor, sarikli gelip bu büyüklüğünde mecburiyet içerisinde aynı mücadele veriyor. Onların sesini yükseltiyoruz. Haramilere veriyorsunuz, çetelere veriyorsunuz, yandaşlara veriyorsunuz, saraylarda oturuyorsunuz amma halkı yoksulluğa, açlığa mahkum ediyorsunuz. İsyanımız bundandır. Bunun bütün sorumlusunun AKP ve Saray iktidarı olduğunu biliyoruz. O yüzden tıpkı nöbet henüz hükümeti uyarıyoruz. kara kış geliyor, eğer bu politikayla giderseniz seneye bu ülkede ne benzen üreten kalır hangi hayvancılık kalır. Siz, bu ülkenin azık güvenliğini ecnebi tekellere teyit ediyorsunuz. Ahit sağlık, paranız de olsa eşya-içecek bulamazsınız. Yeme acil bindi istiyoruz. Üreticiler, ‘Kimseden sadaka istemiyoruz, benbenci ve insanca sürdürmek istiyoruz’ diyorlar.”Share: