Sivasspor-Ballkani maçının ardından – Ikbal Çalımbay

UEFA Avrupa Konferans Ligi G Grubu’nun üçüncü haftasında Kosova temsilcisi Ballkani’ye 4-3 mağlup olan Çıpa Ekip Sivasspor’un beceri direktörü Şevk Çalımbay, yenilgiden ortalık ümitsiz olduklarını söyledi.

Çalımbay, karşılaşmanın peşi sıra Sivas 4 Ilkgüz Stadyumu’nda planlı matbuat toplantısında, çokça gidip gelen bir maç oynadıklarını dile getirdi.

Rahat kazanabilecekleri bire bir maçı kaybettiklerini tamlayan Çalımbay, “Golümüzü erkenden bulduk amma maalesef çokça keder goller yedik. Mevsim başından beri hem bireysel olsun, hem dahi bambaşka makule olsun goller yiyoruz. 3-3’ü yakalamışız yani onu bile değerlendirmemiz gerekiyordu amma 1 zaman dahi sürmeden yeniden boş ayrımsız şekilde gol yedik.” dedi.

Mevsim başından beri ferdî hatalar yaptıklarını nâkil Çalımbay, bu durumun bu maçta elan de arttığını ifade etti.

Çalımbay, sahalarında 3 gol atıp, 4 gol yemenin gani tıpkısı özdek olmadığını vurgulayarak, “Golden sonraları dahi çok pir net pozisyonlar geldi, onları dahi maatteessüf atamadık ve kaçırdık. Kırıcı goller yedik, keder goller kaçırdık ve maatteessüf yenmiş olduk. Zaman çokça gür benzeri şekilde bitirebilirdik amma maça ongun başlamamıza rağmen istediğimiz kabilinden olmadı. Cebin takım dahi gerçekten iyi bir bando, ona bakarak hareket etmemiz gerekiyordu. Bugün özellikle defansta hatalar yaptık ve maatteessüf çokta gol atmamıza rağmen sahamızda mağlup olmak keskin benzeri husus amma bunun rövanşı bile var. Rövanşında lehimize yöneltmek amacıyla hangi gerekiyorsa yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Her maçtan dersler çıkardıklarını kaydeden Çalımbay, hem çalıştıkları hem bile söylediği şeylerden hatalar yaparak goller yedikleri amacıyla üzüldüğünü söyledi.

“Maçlarımız basit değil”

Şanslarının bitmeme ettiğini ve grupta oynayacakları maçların olduğunu hatırlatan Çalımbay, şöyle devam etti:

“Neyin hangi olacağı galiba değil, heybetli olan bizim oyuncuların düzelmesi ve eksiklerin gelmesi. Mustapha Yatabare’nin dışında kesin bire bir forvetimiz bulunmayan. Tanrı korusun aynı sakatlığı olduğu ahit hoppadak Carol var, o da kemiksiz aynı ileri uç oyuncusu değil. Rövanş maçının üstelik ne olacağı galiba olanaksız, bizim şansımız artık. Maçlarımız yalınç değil, çokça edisyon, amma katiyen toparlanacağız. Nasıl o maçta dahi henüz değişik şekilde oynamamız gerekiyor. Ligde Medipol Başakşehir ile oynayacağız, sonraları yeniden Kosova’ya gideceğiz ve Ballkani ile oynayacağız. Demincek belki bu maçtan alil çıkacak oyuncularımız olacak. Onun amacıyla tabiatıyla kim ağırlık yaşıyoruz. Avrupa’ya gidiyorsak elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.”

Mutedil yer oyuncusu Max Gradel ve forvet Mustapha Yatabare’nin zaman başındaki antrenmanlara katılmadığını anımsatan Çalımbay, bu nedenle oyuncuların performansında güzeşte sezona bakarak düşüş olduğunu söyledi.

“İki tarafı şu anda bu kadroyla çalmak print oluyor”

Hem ligde hem Avrupa Kupaları’nda oynamanın kendilerini çok zorladığına işaret fail Çalımbay, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bazı maçlara bazı bazı 2 yedekle gittik, kalecimize gestalt yaptırdık benzeri güruh şeyler yaşadık. İki tarafta üstelik başvurmak istiyorsan seçenekli bire bir bando kurman gerekiyor. Onları kurarsan, gür tıpkısı bando kurabilirsen o zaman iki tarafta dahi gidebilirsin. Demincek 3 günde bir maç yapıp ligde de muvaffakiyet beklersen gayrimümkün yahut ligde oynayıp Avrupa’üstelik sükse bekleyemezsin. Bu yıl Avrupa’ya gitmeseydik ligde puanımız çokça fazlaydı. Avrupa olayı bittiği zaman ondan sonradan tığ hep çıkışa geçmişiz, namağlup gitmişiz. İki tarafı şu anda bu kadroyla geri bırakmak print oluyor.”

Share: