Sivas’ta 2’nci Arsıulusal Dişçilik Kongresi başladı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi (SCÜ) Dişçilik Fakültesi aracılığıyla planlı 2’nci Uluslararası Dişçilik Kongresi başladı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, 4 Ilkgüz Kültür Merkezi’nde planlı kongrenin açılışında mütekellim SCÜ Rektörü Prof. Dr. Bilen Talih, Diş Hekimliği Fakültesi’nin 1995 yılında kurulduğunu anımsatarak, şu anda güzelce işlemler çıkardığını belirtti.

Fakültenin salgın döneminde yaşıt çalışmalar yaptığını aktaran Nasip, “Kurultay amacıyla tıpkısı fuar alanı oluşturduk ve TÜBİTAK eliyle destekleniyoruz. Kongre boyunca düzenlenecek kurslar var ve bu kursların diş hekimliği camiasına ulama vermesini rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Rast Iz ise kentte 5 yataklı 69 üniteli Kenar ve Diş Hastanesi ile Diş Hekimliği Fakültesi bulunmasının kocaman olduğunu vurguladı.

Sivas’ta 300’e andıran diş hekiminin görev yaptığını aktaran Işaret, “İlimizde gerçekleşen bu kongrenin, ülkemiz amacıyla akıbet derece menafi taşıdığını belirtmek istiyorum. Kongrenin hayırlara vasıta olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Dişçilik Fakültesi Dekanı ve Kurultay Başkanı Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu bile kongrede diş hekimliğinin tamlık uzmanlık alanlarında görmüş geçirmiş, acun çapında birbirinden değerli akademisyen ve konuşmacılar marifetiyle, aktüel ve yenilikçi yaklaşımlarla ele alınacağını anlatım etti.

Konuşmaların peşi sıra, oturum başkanlığını Prof. Dr. Vildan Bostancı’nın yaptığı kongrenin ilk oturumunu İsveç’te mevcut Prof. Dr. Nagihan Bostancı uzaktan bağlantı tarafından gerçekleştirdi.

Kongre, 24 Ilkgüz’de sona erecek.

Share: