Sivas’ta fahri gençler kuraklıktan etkilenen gölette 100 torba çöp topladı

Sivas’ta fahri gençler, 17 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde mekân bilinci rekzetmek amacıyla bir kısmı kuruyan Serpincik Göleti ve çevresindeki çöpleri temizledi.

Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü, küresel ısınma, susuzluk, yer kirliliği ve ekolojik angarya kavramları üzerinde farkındalık bina etmek amacıyla “Ayrıksı bir gezegen bulunmayan” sloganıyla aktiflik düzenledi.

Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün dahi destek verdiği aktiflik kapsamında, Sivas ve Farabi Deneyimsizlik Merkezi üyesi gönüllü gençler şehir merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Serpincik Göleti’nin çevresindeki çöpleri topladı.

Yaklaşık 1 saat zarfında 100 poşete mail yararsız toplayan gönüllü gençlere etkinlik böylece çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Kuraklık dolayısıyla suyun çekildiği alanda biriken çöpleri de topladılar

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç, AA muhabirine, etkinliği Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şehrimizin mesire alanlarından Serpincik Göleti’ndeyiz. Burada sonbaharda suyun sıradan çekilmiş olduğunu gördük. Biz de fahri gençlerimizle suyun çekildiği alanlarda biriken atıkları toplamak amacıyla harekete geçtik. Bu etkinliği gelecek nesillere metin ve adamakıllı ayrımsız dünya çoğaltmak namına gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Kasaba kirliliğinin ekolojik dengeye beis verdiğine dikkati çeken Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan ise “Bu dünya, eski nesillerden alıp gelecek nesillere bırakacağımız akman bir çevre üzere çokça koskocaman. Bugün de gençlerimiz öz eserlerine cemaat çıkarak farkındalık oluşturdular. İnsan tarafından oluşturulan çevresel atıklar hem iklime hem bile canlılara engel veriyor. Zımnında bu asıl etkinliklerin sonsuz yapılması gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Gönüllü gençlerden Kübra Kraliçe Boğa birlikte ebeveynlere seslenerek, “Küresel istinas, canlıların ölmesi kasaba kirliliğinden muhit oluyor. Çevremizi akman tutalım. Bu dünyayı çocuklarınıza emanet edeceksiniz. Lütfen çocuklarınızı fikren çevreyi koruyun.” dedi.

Kuraklık nedeniyle azalan su kaynaklarının kasaba kirliliğiyle henüz üstelik tüketildiğini vurgulayan Ravza Yararlanmak ise temiz tabiat amacıyla herkesi çevreye karşı şuurlu davranmaya çağırma etti.Share: