Son zaman haberi… Siirt’te PKK’lı teröristlerin katlettiği 37 sivil vatandaş dualarla anıldı

SİİRT’in Şirvan ilçesinin Daltepe ve Kalkancık köylerinde, 1993 yılında bölücü yıldırı örgütü PKK’lı teröristlerce martir edilen çoğu bala ve avrat 37 sivil yurttaş, düzenlenen törende dualarla anıldı.

Siirt Valiliği ve Şirvan Kaymakamlığınca, 1993 yılında terör örgütü PKK marifetiyle planlı saldırılarda Daltepe köyünde 27, Kalkancık köyünde ise 10 kalkışmak amacıyla şehit edilen çoğu yavru ve karı 37 sivil yurttaş üzere anma töreni düzenlendi. Daltepe ve Kalkancık şehitliklerinde planlı yâd törenine Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu, İl Uyanık Komutanı Tugay Emrullah Balaban, İl Itimat Müdürü Hakan Yıldırımoğlu, Ilçebay Emrah Bilcümle, Siirt Düzenlilik Korucuları ve Martir-Gazi Aileleri Federasyon Başkanı İsmail Şehitoğlu, şehit yakınları ve köylüler katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ensar Cami İmamı Ramazan Yer yoluyla Kur’an-ı Alicenap tilaveti okundu.

‘TARİHTE KARACA BİR SIKINTILI ADINA YERİNİ ALMIŞTIR’

Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, burada yaptığı konuşmada, olayın hunharca gerçekleştirilen tıpkı kırım olduğunu vurgulayarak, “Tarihte kişmiri aynı kara olarak yerini almıştır. Gözü dönmüş bu caniler aynı geceleyin baskınında camilere sığınmış ve adı elan konulmamış üç-ilkokul mahiye bebekler ile kadın ve nemli 37 vatandaşımızı şehit etti. Zaman Daltepe köyümüzde gömülü kâin 27 şehidimiz ile Kalkancık köyünde gömük bulunan 10 şehidimizin ermiş hatırlarını neşelendirmek ve kendilerini anmak amacıyla toplam bulunmaktayız. Bizler zaman varlık ve hamaset zarfında yaşıyorsak, Tanrı’ın nimetlerinden yararlanıyorsak, bayrağımız bu semalarda özgürce dalgalanıyorsa, ezanımız susmuyorsa, aha bu şehitlerimizin sayesindedir. Bu vatanın, bu toprağın sahipleri şehitlerimizdir. Bu şehitlikte 8 mahiye Gülcan bebek ve henüz adı konmamış bebekler dahi şehitlerimiz arasındadır. Bilcümle şehitlerimize Cenabıhak yağmur eylesin. Tek devir şehitlerimizi unutmayacağız. Onların emanetlerine budun adina, kerem yerine eş çıkacağız. Tanrı milletimizi devletimizi korusun. Cenabıhak sizleri korusun” dedi.

Share: