Sonuç an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 sevimli, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 289 can hayatını kaybederken, 29 bin 840 yaşama birlikte yaralandı. Yılın önceki 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güven Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i insan, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı atılmak için mecmu 44 bin 179 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 hayat yaralandı, 289 can dahi fenomen yerinde hayatını kaybetti. Yılın önce 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a çıktı. Ağustos ayında arz çokça kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beşer, yaralanmalı ve maddesel hasarlı toplanmış 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 hayat hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Bildirme bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü kendisine dil kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 araç ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi de kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında genişlik sık görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını öğün, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap geçit ve kaplamanın sıkı olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan izleme ve tahrif kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, zaman kurallarına uymamak, al kandil veya görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez trafik işareti mevcut yerlere kullanmak, arızi ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü katetmek, alkollü olarak dil yutmak, sivri acilen anahtar kısaltmak, geçme yasağı olan yerlerden salmak ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere otopark gelmek?Share: