SSB ile ASELSAN, bireşimli zeka destekli proje anlaşması imzaladı

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN beyninde 1 bilyon 49 milyon teklik bedelli Bileşimli Zeka Destekli Açıkgöz KGYS (J/KGYS) Projesi Sözleşmesi imzalandı.

SSB’den yapılan açıklamaya bakarak, projede teslimatların 2023’te başlaması ve 2024’te tamamlanması planlanıyor.

J/KGYS Projesi kapsamında, Bitirmiş Genel Komutanlığı sıkıntı sahasında bulunan 25 devlet, 109 ilçedeki bin 650 noktada kamera ve araç sistemleri kurulacak.

Bu sistemlerden alınan görüntülerin kablosuz iletişim sistemleriyle aktarılarak, bileşimli zeka yazılımlarıyla analiz edilmesi, bu sayede suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçların aydınlatılmasını teminen sistemlerin hazırlık edilerek kurulumlarının yapılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında ihtiyaç makamının belirlediği noktalara tahminî 7 bin müşteri kurulumu yapılacak. Sistemlerden elde edilen verilerin kablosuz haberleşme yöntemleri olan WİMAX ve LTE mimarisi kullanılarak merkeze aktarılması planlanıyor. Ankara ve Balıkesir’de mecmu 183 noktada LTE mimarisi kullanılarak haber aktarılması öngörüldü.

Projede hareket, seçili düzlük ihlalinin tespiti, nesne tespiti, güç bulma ve gestalt tespiti, neşeli sayımı, adam hareketi yönüne kapalı düzgüsüz durumların tespiti, araç hayat, nev, yön tespiti, güneş panelli direklerin kullanılması ve kablosuz fon aktarılması kadar özellikler öne çıkıyor.

SSB ile ASELSAN arasında yürütülecek projenin toplanmış bedeli 1 milyar 49 milyon lira namına açıklandı.

Share: