Sulh Karadeniz: “Evgin Önlem Almalıyız, Yoksa Seneye Bir Tane Balıkçı Bulamayacağız”

MUSTAFA UZ

Balıkçılar, av yasağının kalkmasıyla birlikte ‘müstemirren besmele’ diyerek denize açıldı. Sinop’ta eskimemiş av sezonu zımnında düzenlenen törene katılan CHP Sinop Mebus Sulh Karadeniz, “Bu sene çok yumruk benzeri sene olacak. Güzeşte yıl bu ayda mevsim açılırken mazotun fiyatı belliydi, 5 teklik 41 kuruştu. Şu anda motorin pompa fiyatı 27 teklik. Ağ fiyatlarımız yükseldi. İdari yaptırımlar çok faziletli. Önümüzdeki sezon çokça vahim, ivedili önlemler almamız lazım. Yoksa bire bir dahaki seneye tek balıkçı bulamayacağız” dedi.

15 Nisan’de başlayan balık avı yasağı, Akdeniz dünya tekmil denizlerde esbak geceleyin saat 00.00 itibariyle sona erdi. Sinop’ta balıkçılar denize açılmadan ilk akşam saatlerinde 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni yapıldı. Sinop İskelesi’nde düzenlenen törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız, CHP Sinop Saylav Barış Karadeniz, Sinop Kastamonu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Turhan Öztürk katıldı.

“5 LİRA 41 KURUŞ OLAN MAZOTUN POMPA FİYATI 27 LİRA”

Törende konuşan Barış Karadeniz, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu sene çokça print bir sene olacak. Güzeşte sene bu ayda sezon açılırken mazot fiyatı belliydi, 5 lira 41 kuruştu. Şu anda mazot pompa fiyatı 27 teklik balıkçılarımız herhalde 23-24 liradan alacaklar. Haddinden Fazla edisyon benzeri sezon. Çokça yakarış ediyorum. Apışlık fiyatlarımız yükseldi. İdari yaptırımlar çokça faziletkâr. Balıkçılarımız bir ukubet makinası olarak görülmemesi geçişsiz, çünkü bu denizleri köken anlamda koruyan erbap çıkan balıkçılarımızdır. Onun amacıyla lütfen önümüzdeki mevsim için çokça ciddi, müstacel önlemler almamız geçişsiz. Yoksa bir dahaki seneye tek balıkçı bulamayacağız. Lep balıkçılarımız amacıyla söylüyorum. 2022, Arsıulusal Kıyı Balıkçılık Yılı. Onların bile haddinden fazla ihtiyacı var. Elden balıkçılıkla geçinen Türkiye’de 3 milyona andıran taraf dallarıyla kayırıcı var. Denizlerde 15 bin teknemiz var. Sahip çıkmamız gereken öncelikle çığır tanımı yapılması müstelzim balıkçılarımız var. Biliyor musunuz? Balıkçıların meslek tanımı de bulunmayan. SGK kanununda patika tanımı sıfır balıkçılarımız var. Şu anda mevsim açılışı yapıyoruz. Müstacel önlemler geçişsiz.”

“BALIKÇILARIMIZ DÜNYADA TERCİH EDİLEN BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer ise şunları söyledi:

“Balıkçılarımız zaman Yakakent’teki aynı ziyaretimizde bize şurası söylediler. ‘Biz geçmiş 1 Eylül’de müstemirren bismillah diyerek sezonu açıp yola çıktığımızda motorin 5 buçuk liraydı. Mevsim bittiğinde 20 liraya ulaştı. Biz tıpkısı eski mevsim aldığımız kullandığımız mazot bedelinin bildirme az 5 katını bu yıl buyurmak zorundayız. Mutlaka ve pekâlâ bu mazot fiyatlarında devletin, iktidarın bizi desteklemesi geçişsiz’. Evet biliyoruz. Sorunlarınızın tamamının farkındayız ancak elden süt fiyatlarında destekten apayrı balıkçılarımız alelhusus dünyada eklenmiş değeri faziletkâr mahsulat ile sıradan yeğleme edilen benzeri dönemden geçiyor ama bunun için dünya piyasalarında henüz birlikte enerjik tıpkı say hırsızlamak zorundayız.”

“AKARYAKIT GİDERİ İLE İLGİLİ BİR SAVA BEKLİYORUZ”

Sinop Kastamonu Akarsu Ürünleri Kooperatif Başkanı Turhan Öztürk ise, “Ekonomik sıkıntılarımız var. Bu baskı Türkiye’yi ve bizi çokça yakından etkiledi. Giderlerimiz erdemli. İnşallah geçenlerde zamanda akaryakıt gideri ile ait benzeri muştu bekliyoruz. Bu konuda nahiye milletvekillerimizden inşallah destek bekliyoruz” dedi.

Program balıkçıların denize açılmasıyla son buldu.

Görüntü dökümü:

*Sulh Karadeniz

*Gülizar Biçer Yağız

*Turhan Öztürk

*Ayrıntı kaynak

*Drone ile detay kaynakShare: