Suret eğitimi almadan, hayvan kemiklerine yaptığı çizimlerle hayranlık uyandırıyor

Gösterici eğitimi almadan, hayvan kemiklerine yaptığı çizimlerle hayranlık uyandırıyor

BAYBURT Fotoğraf eğitimi almadan, seçkin foto kursuna gitmeden vakit kaybetmeden resme olan merakıyla hayvanların kayırıcı bacaklarında kâin dört yüzlü rubai şeklindeki kemiklere büyükbaş hayvanların figürlerini çizen benzeri zamanda da akrilik boyayla boyayan Alper Yazoğlu, çizip boyadığı kemiklerle herkesin beğenisini topluyor.

Oyuna ismini veren aşırtı kemiklerine boğa, manda, öküz ve camış üzere kocabaş hayvanların kelle figürlerini çizerek boyayan Yazoğlu’nun kılık yeteneği sergi açmasına üstelik önayak oldu. Taşhan’da açtığı sergide sanatseverlerin ilgisine sunulan araklama kemikleri, ziyaretçilerden üstelik tamam mertebe aldı. Geleneksel Spor Dalları Federasyon Başkanlığı, Kırkpınar Ağalığı, Bayburt Eğitim Bilimi ve Ekin Bakım Vakfı’nın Kurucu Başkanlığı kadar mütenevvi görevlerde mevcut Yazoğlu, çizip boyadığı kemiklerle unutulmaya beniz tutmuş anadan görme yavru oyununu yeniden çocuklara tanıtıp, sevdirerek yaşatılması üzere elinden geleni yapacağını bildirdi.

Yazoğlu, kemikler konusunda resim çizmeye tevessül serüveninin adını taşıdığı okuldaki öğretmenin talebiyle başladığını belirterek, “Bu kova kemikleriyle olan ilgimizin hikayesi şöyledir, Edirne’birlikte İsmimi taşıyan okuldaki bir hoca arkadaşımız, Unutulan Geleneksel Yavru Oyunları Derneğini kurunca, unutulan arz mehabetli çocuk oyunlarından birinin aşıramento oyunu olduğunu namına söyleyince benden destek istedi. Ego da tıpkı Bayburtlu kendisine, kova kemiklerini tedarik edebileceğim sunma makul içtima, akla geçmiş mevrut içtima Bayburt olduğunu bildiğim için Bayburt’tan bu ihtilas kemiklerini temin etmeye başladım. Bayburt’taki arkadaşımın bana gönderdiği bu yüzlerce intihal kemiklerinin arasından tıpkısı kaç devam dahi kocabaş efsanevi bakraç kemiği daha çok. İlk el gördüğüm bu kemiklerden haddinden fazla etkilendim” dedi.

İşe küçükbaş hayvanların aşırılmış kemiklerini boyamakla başladı sonrasında işi büyüttü

Küçükbaş hayvanların aşırtı kemiklerini rengarenk boyamakla işe koyulduğunu söyleyen Yazoğlu, sonrasında büyükbaş hayvanların kemiklerine suret çizmeye başladığını belirterek, “Araklama kemiklerinin ufaklarını ilk önceki rengarenk boyamaya başladım, daha sonrasında kocabaş hayvan kemiklerine yöneldim. Bittabi şu var, nazik bakraç kemiklerinin temizlenmesi, kurutulması, taşıdığı kokulardan arındırılması basit az buçuk aldı. Henüz sonraları rengarenk bu boğa resimlerini aşırma kemiklerinin üstüne çizdim. Şu an elimizde yaklaşık 33 lime boyanmış balaban kova kemiği var, hazırladığım bu yüzlerce aşığı Edirne’deki okula götüreceğim ve ortaokul çağındaki cocuklara bakraç oyununu öğreteceğiz. Amacımız tamamen bu oyunu öğretip, yaşatmak” diyerek konuştu.

Araklama oyununun oynanma şeklinden birlikte bahseden Yazoğlu, oyun üzerine bilgiler vererek şu şekilde konuştu: “İyi intihal atan seçkin oyuncunun elinde nasıl bati olan intihal kemiğinden bulunması gerekiyor, bu ağırbaşlı kemiğe sucu denir, Bayburt ağzıyla düz deriz. Daha korkulu olması gerekiyor, eskiden bu sucu dediğimizin etrafına bakır lif sarılırdı. Üsten iki mapushane açılır, içine kurşun akıtılır sakil olması sağlanırdı. Hani derler evet, “kimesne onunla aşırma atamaz” diyerek, kova kovmak de benzeri beceridir, maharettir. Bu kırıcı saka aşırma kemiğini, yerde mürettep halde olan aşıklara anif aynı şekilde yuvarladıktan sonra çember süresince ya birlikte cızık halinde olan aşıkları cızık dışına takip etmek lazım. O yüzden haddinden fazla bol atış yapabilmek, bereketli yansımak üzere sakanın ağır olması lazım”

Yaptığı çalışmanın Dünyada benzeri ilk olduğunun altını çizen Yazoğlu, “Benzeri kocabaş hayvanın, boğanın, mandanın kemiğinin bu kuzuluk gelmesi, bunun üstüne üstelik kocabaş hayvanların resimlerinin çizilmesi Dünyada bir evvel türkçesi” dedi. Bunun yanında Yazoğlu, kocabaş hayvanlardan değişik yerine tıpkısı de Amerika Müttehit Devletleriordularına cebin savaşçı serencam Kızılderili uzunluk şefi olan Oturan Boğa’nın resmini intihal kemiğine çizerek, boyadı. Boyadığı kemiklerle herkesin beğenisini toplayan Yazoğlu, yaptığı çalışmadan dünya bahtiyarlık duyduğunu ifade ederek herkese teşekkürname etti.Share: