Tarih, 2002 ve 2022 yılları beyninde Bayburt’ta yapılan orman ve ağaçlandırma çalışmalarını anlattı

AK Tümen Bayburt İl Başbuğ Yardımcısı Tarih, “Elan yeşil tıpkı Bayburt parolası ile çıktığımız bu yolda akıbet 20 yılda 8 milyon skor fidanı toprakla buluşturduk ve bu sene içerisinde 300 bin fidanımızı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

SELIM Parti Bayburt İl Başbuğ Yardımcısı ve İl Sekreteri Yaşar Güneş, 2002 ve 2022 yılları arasında Bayburt’ta ağaçlandırma ve orman çalışmalarını anlattı.

SELIM Fırka İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında mütekellim İl Başkan Yardımcısı Gün, seçme köye aynı orman oluşturma hedefiyle yola çıktıklarını, bu çerçevede 20 bin sarıçam, 10 bin meşe, 8 bin badem, 12 bin huş, 3 bin mahlep ve 2 bin 700 sayı badem ağacı tutmak için, Manas köyüne 2 bin 500, Taşocağı köyüne 3 bin, Alacalı köyüne 2 bin 500, Suludere köyüne bin 500, Kemertaş köyüne 4 bin, Adabaşı köyüne 7 bin, Mutlu köyüne 14 bin, Oruçbeyli köyüne bin 500, Dağtarla köyüne 10 bin, Konursu köyüne 4 bin, Arslandede köyüne 2 bin 700 ve Dağarcığı Yüklü köyüne 3 bin sayı tevessül etmek üzere toplamda 55 bin 700 fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi.

İl Başkan Yardımcısı Yaşar Çağ açıklamasında şunları kaydetti: “14 Ağustos 2001 yılında Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan partimiz, aziz milletimizin teveccühleri ile 21 yılını geride bırakmış durumda.

2002 yılında iktidara gelen partimiz, daima hizmet üreterek milletimizin gönlündeki yerini korumayı nail ve iri projeler hayata geçirmiştir. Bu noktada

20 senede Bayburt’umuzun bir nice bölgesinde dev hizmetler hayata geçirerek, site ve köylerimizin bir nice asıl ihtiyacı giderildi.

Bayburt’umuzun mimarisinin yanında doğal alanlarına da bu süreçte çetin yatırımlar yaptık. Doğa Dulda Milli Parklar müdürlüğümüz bünyesinde 2002-2022 yılları beyninde 14 milyon 500 bin liralık mesabesinde yatırım yaptık.

Çalışmalarımız dahilinde şehrimizi çekicilik merkezi haline getirecek olan, içerisinde kır lokantası, büfe, çadırlı dinlenme kampı alanları kadar tesisler barındıran 1 zevk parkı kazandırılmış ve natür turizminde da şehrimizi bölgemizde rekabet edecek duruma getirmiş bulunmaktayız.

Demirözü ilçemizde saha kayran 200 hektarlık alana kurulmuş Yakup Abdal Zevk Parkı’na 12 milyon teklik envestisman yapılarak siz sevgili hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Doğayla iç içe konseptiyle Yakup Abdal Beğeni Parkımız, bire bir zamanda içerisinde barındırdığı akarsu havzası ile andıran bölgelerin zirai sulamalarına birlikte ulama sağlayacak.

Tarihe 2. Plevne Zaferi namına kazınan, kop dağı müdafaasının gerçekleştiği bölgeye, iktidarımız, 1 milyon 220 bin teklik köken aktararak evvel tarihi milli parkını ecdadımızın hatırası adına bizlere doğrulama etti.

20 senede yaptığımız icraatlarımızla, çevremiz ve o ekosistemde zihayat cümle canlıları korumaya müteveccih yaptığımız projeler göz dolduracak bire bir seviyede.

Yaban hayatının devamı için 16 ton ağızotu, ilimiz sınırları içerisinde doğaya dağıtımı gerçekleştirilmiş, yine 340 bin sayı al çapar alabalık orman içi sularla buluşturulmuş ve bin 400 nüsha yapıncak keklikte ilimiz sınırları içerisinde doğaya salıverilmiştir.

Pandemi sürecinde sokak hayvanlarımızı üstelik unutmadık. Şehrimizin ana yol sokaklarına bin 200 kilo abla bıraktık. Sokak hayvanları rehabilitasyon projesi dahilinde, eğreti efsanevi bakımevi yapımı için Bayburt Belediyesi’ne toplanmış 319 bin 500 lira ivaz aktararak arı canlarımızı terk etmedik.

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi sürecine karşın hükümetimiz, şehrimize herhangi bir alanda mehabetli destekler vererek Bayburt’umuza şişman yatırımlar kazandırdı.

Son 8 yılda Çoruh nehri havzası iyileştirme projesi ve ORKÖY çerçevesinde ilimizde, gün enerjili su teshin sistemi alanında 399 aileye, fenni arıcılık alanında 172 aileye, besi sığırcılığı alanında 8 aileye, benzin sığırcılığı alanında 126 aileye, benzen koyunculuğu alanında 33 aileye, dış cephe mantolama ve hatim radyatör sistemi alanında 81 aileye ve son adına seracılık alanında 29 aileye hesaplı destek sağlanmıştır. Saymış olduğumuz bu alanlarda iktidarımız yoluyla sunulan desteklerimizle ilimizin kazançlı kalkınmışlık seviyesini yükseltmek hedeflenmiş bir zamanda bu alanlarda yatırımcıları isteklendirme ederek ilimizde müstahsil sayısında çetin aynı artış sağlanması amaçlanmıştır.

Ormanlaşma ve ağaçlandırma alanında ülkeler ölçeğinde şişman tıpkısı paya sahip olan ülkemizde Bayburt kendisine de iktidarımızdan güç destekler almaktayız. ağaçlandırma üretim ve hizmet, direk yetiştirme ve bakım, arazi himaye üretim ve hizmet, orman yolları yapımı, iyileştirme yapılış ve hizmet, orman esirgeme yapılış hizmet ve mera ıslahı ve orman yetiştirme hizmet alanlarına iktidarımız döneminde 35 milyon liralık envestisman yapıldı.

Son 10 yılda ilimize orman pres müdürlüğümüz vasıtasıyla, 2012’üstelik 275 bin, 2013’dahi 380 bin, 2014’bile 420 bin, 2015’birlikte 490 bin, 2016’birlikte 770 bin, 2017’dahi 360 bin, 2018’de 350 bin, 2019’de 350 bin, 2020’da 220 bin, 2021’da 240 bin ve 2022’dahi ise dikimi planlanan 170 bin nüsha tevessül etmek için, toplamda 4 milyon 25 bin skor direk toprakla buluşturulmuştur.

Her köyümüze ayrımsız orman oluşturma hedefiyle, 20 bin sarıçam, 10 bin meşe, 8 bin badem, 12 bin huş, 3 bin mahlep ve 2 bin 700 sayı badem ağacı kalkmak amacıyla, Manas köyümüze 2 bin 500, Taşocağı köyümüze 3 bin, Alaca köyümüze 2 bin 500, Suludere köyümüze bin 500, Kemertaş köyümüze 4 bin, Adabaşı köyümüze 7 bin, Mutlu köyümüze 14 bin, Oruçbeyli köyümüze bin 500, Dağtarla köyümüze 10 bin, Konursu köyümüze 4 bin, Arslandede köyümüze 2 bin 700 ve Bilerek köyümüze 3 bin skor koyulmak amacıyla toplamda 55 bin 700 direk toprakla buluşturuldu.

Bununla alay malay, güzün yapılacak dikimler ve kâin sahalara planlanan mecmu dikilecek amut 170 bin adedi bulacak. Geçmişten günümüze bir nice alanda ağaçlandırma ile ilgili yapılan yatırımlar yıpranmamış eskimemiş kendini göstermeye başlıyor. Öncesinde step olan birçok belen zaman yeşille buluşmuş, gölgesinde serinleyeceğimiz ağaçlar ile meşbu durumdadır. Buna yeknesak verecek olursak; Yukarı Pınarlı (Sisne) köyü yamaçlarında birkaç vadiyi kapsayacak alana 1 milyon 200 bin skor çam fidanı dikilmiş ve bu çam fidanlarının tıpkısı kısmı 13, aynı kısmı ise 16 yaşında olan tahminî 2 metreyi aşan ağaç konumuna gelerek orman teşekkül etmiş durumdadır.

Çeşitli ürün türlerinde vatandaşlarımıza kestirmece 18 bin sayı direk dağıtımı yaptık. Bu dağıtımla gelişigüzel ilimiz ve köylerimizde 100’e yakın ürün bahçesi ortaya derkenar durumda. Bahçelerimizin yemeden içmeden fidanı değil kasaba lif örgüleri üstelik vatandaşlarımıza ücretsiz adına teyit edilmiştir. Gine Tarım ve Orman Müdürlüğümüz yoluyla 3 bin 500 sayı gojiberry fidesi dağıtımı yapıldı. Antrparantez, Demirözü barajı çevresinde 140 bin nüsha çam ağacı fidesi toprakla buluşturuldu.

Henüz yeşil bir Bayburt parolası ile çıktığımız bu yolda son 20 yılda 8 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk ve bu sene içerisinde 300 bin fidanımızı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Böylece şehrimizde geleceğe soluk olacak fidanlar, yıllar sonra yeşererek çocuklarımıza ve torunlarımıza elan temiz ve elan yeşil tıpkı Bayburt mirasını bırakmış olacak. Bizler Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde bakım etmeye, hizmeti vatandaşımızın ayağına getirmeye devam edeceğiz.

Bayburt’umuzun gelişen ve değişen site olması önünde bilcümle adımları sizlerle birlikte atıyoruz atmaya birlikte devam edeceğiz.

Kahramanlar diyarı Bayburt’umuzda, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde nice hizmetleri kazandırmayı rabbimden yalvarma ediyor, sizleri Allah’a can ediyorum.” – BAYBURT

Share: