TARİHİ ALAN BAŞKANI KAŞDEMİR ÇANAKKALE HALKI TROYA EKIN YOLU FESTİVALİ’Nİ ÇOK SEVDİ

ÇANAKKALE Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale’de düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali karşı değerlendirmelerde bulundu. Kaşdemir, Bu ekin yolu festivallerinin da amacı insanları kültür ve sanatta çitmek, kaynaştırmak ve tabii ki şehrin tanıtımına, ekonomisine ulama hatırlamak. Şurası ikna etmek isterim, Çanakkale halkı bu festivali çok sevdi dedi.

Türkiye’nin arsıulusal işaret değerine katkıda gezmek amacıyla düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Çanakkale’dahi gerçekleştirilen Troya Ekin Yolu Festivali 16-25 Ilkgüz tarihleri arasında Çanakkale’da gerçekleştirildi. Festivalde 41 noktada, 112 etkinlikle, 1000’den çok sanatçının katılımıyla gelişigüzel hoşnutluk ve seçkin zevke hitap eden etkinlikler düzenlendi. Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, festivalin arkası sıra değerlendirmelerde bulundu.

‘HER AKŞAM EZANI 30 BİN KİŞİ TOPLAMAK ÇOKÇA MAHDUT BİR İŞ DEĞİL’

Bu eşkâl ekin ve hanek, sportif etkinliklerin Çanakkale’üstelik yaşayanları bahtiyar ettiğini söyleyerek Kaşdemir, Gelişigüzel kesimden insan bu etkinliklerde buluştu. Seçme yaştan, seçme kesimden insanlar bu etkinliklerde kendine ilgilendiren bir çıngı buldu. İnsanların yüzüne baktığımız zaman de sevincini, mutluluğunu okuyabildik. Zaten bu ekin yolu festivallerinin üstelik amacı insanları firez ve sanatta çitmek, kaynaştırmak ve tabiatıyla ki şehrin tanıtımına, ekonomisine ulama temin etmek. Çanakkale halkı bu festivali çokça sevdi. Her akşam Çanakkale’üstelik 30 bin birey toplamak haddinden fazla mahdut benzeri hisse senedi değil, insanlar kişi istekleriyle ve seve seve albeni az buçuk soğuk de olsa gelip buradaki etkinlikleri esasen sonuna kadar izlediler. Ilkgüz ayındaki süreçte Çanakkale şehrinin otellerinin meşbu olması, restoranların meşgul olması, çarşıda, pazarda insanların aksata yapıyor olması tabiatıyla kim bu festivalin amacının aynı defa elan gerçekleşmiş olduğunu ortaya koymuştur. Bu festivallerin kültür ve nutuk etkinlikleri yaparak insanları kaynaştırmanın, birleştirmenin, bahtiyar olmasını istemenin yanında o şehrin tanıtımına ve ekonomisine katkı terazi amacı vardır. Bu birlikte Çanakkale’de ziyadesiyle gerçekleşti diye konuştu.Share: