Tarihi esbak eti sattırmayan lider hem işinden hem birlikte gözünden oldu

Türkiye’nin ünlü döner sermaye zincirlerinden birisinin Denizli’deki restoranında koordinatör yerine görev eden M.K., pres sahiplerinin ahali sağlığını hiçe sayan tutumlarına göz yummayınca başına gelmeyen kalmadı. Sıkı dışından döndükten bilahare mesleğini Denizli’de sürdürmeye değişmeyen veren M.K., zincir döner sermaye şubesinin sorumlusu yerine işin başına geçti. İlk aylarda rastgele sorunla karşılaşmayan M.K., işletmede koca sağlığına hilaf işler gerçekleştirildiğini ayırt etti. İşletmede satılan ten ve tavuk dönerlerinin akıbet istimal tarihlerinin geçmesine karşın müşterilere sunulduğunu, antrparantez 3-4 devir önceki bitmesi gerekmesine karşın elde küsurat malzemelerin eskimemiş ürünlerle karıştırılarak servis edildiği ayırt eden M.K., işletmecileri sözlü adına uyardı.

ÇİĞKÖFTE BAHANESİYLE GERİ ÇAĞIRDILAR

Profesyonel benzeri şef namına mesleki sorumluluklarından edim veremeyeceği ve umum sağlığıyla oynanmasına cevaz etmeyeceğini ifade fail M.K., tarihi geçmiş ürünlerin tüketilmesinden gelecek aynı olumsuzlukta sorumlu kendisine kendisinin cezayla yüz yüze kalacağını anlatmaya çalıştı. Tayin ettiği olumsuzlukların giderilmediğini gören M.K., pres sahiplerinin tehditlerine karşın olumsuzlukların bitmeme etmesi halinde şikayetçi olacağını söylemesi üstüne murat haline geldi.

Olay, haset saat 20.00’da mesaiden çıkan M.K.’yi akşam saat 00.30 sıralarında arayan patronları, “Çiğköfte bitti, ayrıksı yapacak kimesne yok. Gelip yapar mısın?” diyerek bahane uydurdu. Geldiğinde restoranın bekinmek için olduğu gören M.K., elan ne olduğunu anlayamadan tekme tokat dövüldü. Vücudunda zedelenmek yaraları ve sol gözünde rüyet kaybı meydana gelen M.K., aldığı ahiret yolculuğu tehdidine rağmen 174 Alo Gıda hattına şikayette bulundu.

2 ŞUBEDE TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜN TESPİT EDİLDİ

M.K.’nin şikayeti üzerine döner sermaye zincirinin Denizli’deki 2 restoranında üstelik yapılan denetimde, iddiaların nesep olduğu tayin edildi. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünden M.K.’ye gönderilen teşekkür yazısında, “İlgili başvurunuza istinaden şikayetinize bahis seçkin iki işletmede üstelik 5996 mahdut Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde resmi kontrol yapılmıştır. Yapılan denetimde şikayete laf mahsulat ile işletmenin mutfak, ambarlama ve buzdolabı depolarında yapılan incelemede uygunsuzluklar tayin edilmiş olup zaruri kanuni iş süreci başlatılmıştır” denildi.

“AHALI SAĞLIĞINA AYKIRI OLDUĞUNU SÖYLEDİM”

İnsan sağlığına dokuncalı ürünleri müşterilere yedirildiğini ve bundan dünya ise kamer böylece işi bırakacağını söylemesinden ufuk zedelenmek edildiğini tamlayan M.K., “Görevim hep mutfaklarda baskı almaktı. İlk başlarda ongun revan amal, patronların tarihi önceki tavuk ve ten dönerlerin müşterilere yedirilmek için servis edilmesini istemeye başlamasıyla bozuldu. Bittabi ego genişlik karşısında müdahale etmeye başladım. Koordinatör olarak buna yetkim olduğunu ve erte seçkin zehirlenme ya birlikte benzeri sevgili olunduğunda benim bizzat takı sahibi olacağımı söyledim. Bunun tıpkısı zamanda ahali sağlığına mugayir bire bir hisse senedi olduğunu dahi kendilerine ilettim. Bittabi buna eşit namzet bire bir tacizle karşı karşıya kaldım. İşletme sahipleri rüşvet elde edebilmek için el sağlını tehdit eden bu tutumlarında ısrarcı olunca ay böylelikle işi bırakacağımı ve bu tuhaf falsolu işlere izin etmeyeceğimi belirtim” dedi.

“HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA DURDUM DİYE DARBEDİLDİM”

Tün geç saatlerde mesaisinin olmamasına rağmen evinden çalıştığı aksiyon adına çağrıldığını anımsatan şef M.K., “Şahsen akşam saat natamam kadar evimden çağrıldım. Normalde saat 20.00’da mesaim bitmişti. Dükkana gittiğimde kendileri tarafından çarpma edilerek, ağır sıklet tıpkısı saldırıya maruz kaldım. Sığınacak aynı düzlük buldum ve bir anda emniyeti aradım. Henüz sonra ambulansla hastaneye kaldırıldıktan sonradan gerekli cürüm duyurusunda bulundum. Bu yaptığım davranıştan kontekst gözümden yaralanmış olsam dahi asla pişmanlık duymuyorum. Tarihi eski olan tavuk ve ten dönerlerin kullanılması tıpkısı tarafa, 3-4 dönüş öncesinde kullanılması gereken ürünlerin bitmediğinde, bitirilmesi üzere diğer ürünlerin arasına katılmasının herif sağlığına dokuncalı çokça tehlikeli kötülük veriyordu. Bunun karşısında durmamdan dolayı zedelenmek edildim” diyerek konuştu.

“EĞER ŞİKAYETÇİ OLURSAM ÖLDÜRECEKLERİNİ SÖYLEDİLER”

Kendisinin yaşadığı yılgı anları anlatan M.K., işletme sahipleri yoluyla şikayetçi olmaması amacıyla tehdit edildiğini öne sürdü. Aldığı tam tehditlere rağmen mesleksel sorumluluğu gereği ilgilendiren firma karşı 174 Alo Gıda hattına şikayetçi olduğunu anlatan M.K., şunları söyledi:

“Eğer onlardan şikayetçi olursam beni öldüreceklerini ve onların ki olduklarını bilmediğimi söylediler. Hücum sonucu sol gözümde yüzde 33’lük benzeri kaybolma söz konusu oldu. Benzeri zamanda yürümem ve kasığımda almış olduğum darbeler sonucu kısaca tıpkısı haftadır yatmaktayım. Evde istirahat haldeydim ve bakir yeni ayaklandım.”

Share: