Tayvan, Çin’e ait 39 uğraş uçağı ve 13 uğraş gemisi tarafından kuşatma altında olduğunu açıkladı

Tayvan Defans Bakanlığı, Çin’in, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin arkası sıra başlattığı, daha önce açıklanan 4 günlük süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 cenk uçağı ve 13 cidal gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü duyurdu.

ÇİN ORDUSU TAKİP EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin albeni ve deniz araçlarının elektronik izleme araçları, karakol uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, antrparantez uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların takı alanlarını sınırladığı akseptans edilen hava ve bahir hattının doğusunda ve Tayvan’ın Çekicilik Savunma Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Cezire’yı ülfet ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin peşi sıra Ada çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin kavga uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin esas karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “kara suları” olarak gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 kavga uçağı ve 13 cidal gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 tayyare ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 tayyare ve 14 geminin Cezire çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

FİİLİ BİR ABLUKA

Çin’in sonuç 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, egemenlik ihtilafı ortamında olduğu Cezire’nın çevresinde fiili tıpkısı kuşatma oluşturmuştu. 6 bölgede hesaplı tatbikatlar zımnında gâh alanlar, sefine ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NOTAM SÜRESİ DOLMASINA KARŞIN DEVAM ETTİRECEK

Çin ordusu, cemaziyelevvel yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilgilendiren yayımlanan gelgel ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi alım satım günü öğle vakti saatlerinde dolmasına rağmen, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

KÖLE TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN TAYVAN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 nefis Kurultay heyetinin sabık hafta yaptığı ülfet, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin anında ardından yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Defans Bakanlığı üstelik Ada çevresinde “tıpkı dizi film askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 sene aradan sonradan Ada’yı ülfet fail geçmiş KUL Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Henüz ilk 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı mülakat etmişti.

Share: