TBB Başkanı Sağkan: “Tahir Elçi Cinayetinin Günce Politik Hesaplara Cihaz Edilmesine Cevaz Etmeyeceğiz”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Huzur Sağkan, çarkıt Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Delege’nin öldürülmesiyle ait davada mahkemenin sakat Başbakan ve Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık adına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilgilendiren “Bire Bir tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonra duruluk kararla tek gerekçe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden oy çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Delege cinayetinin günlük politik hesaplara cihaz edilmesine izin etmeyeceğiz” dedi.

TBB Başkanı Varlık Sağkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Muazzez ile Diyarbakır Adliyesi uğrunda Tahir Delege davasında mahkemenin bozuk Başvekil ve Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit kendisine dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilişkin eş basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Tahir Delege’nin eşi avukat Türkan Elçi, Batman Barosu Başkanı Fethat Parlatır, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Ahraz ve çok sayıda avukat katıldı. TBB Başkanı Sağkan, şunları söyledi:

“İsteniliyor kim bire bir müdrike yapılıyormuş üzere gösterilirken bu hukuksuzluğa, o yargılamaya katılan savunma makamı de maşa olsun. Meğerse tığ bütün adil yargılanma hakkını savunduk, zaman de tıpkı noktada duruyoruz. Tahir Katılımcı’nin katilleri ortaya çıkartılıp sunma ağırbaşlı cezayı alana kadar da aynı noktada durmaya devam edeceğiz. Bu yargılamanın soruşturma ve kovuşturma aşamalarının başından sonuna hukuksuzlukla devam ettiğini defaatle sefer izah etmeye çalıştık. Fakat mahkemenin aldığı akıbet karar, süreci umum çıplaklığıyla ortaya çıkartmıştır. Ayrımsız tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonra uzaklık kararla tek esbabımucibe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden rey çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Elçi cinayetinin günlük siyasi hesaplara cihaz edilmesine cevaz etmeyeceğiz. Sorumlular ortaya çıkartılıp türe ettiği cezaya çarptırılana kadar Diyarbakır Baromuzun yanı sıra, meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Sözümüz sözdür.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Aziz dahi şahit dinleme kararından vazgeçilmesi yönünde düşünce kullanan Diyarbakır 10. Dokunaklı Ukubet Mahkemesi üyelerini, Tahir Elçi davasından çekilmeye davet etti.

Share: