Tecim Bakanı Muş: “Baziçe ve yazılım ihracatçılarına bunaltıcı motivasyon ve desteğimiz var”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Bizim hele baziçe ve yazılım ihracatçılarına yönelik çokça pahal teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Destek kalemlerimizin sunma nazik kısmını birlikte yazılıma ayırmış vaziyetteyiz.” ifadesini kullandı.

Güngören Belediyesi aracılığıyla “3. Binyılı İnşa Ten” mottosuyla, Ast+Tab Yazılım Gurk Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Tecim Bakanı Mehmet Muş, Güngören Belediye Reisi Bünyamin Çıpa ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde mütekellim Vekil Muş, yazılımın Türkiye açısından önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bizim alelhusus baziçe ve yazılım ihracatçılarına yönelik çokça gösterişli teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin yeryüzü nazik kısmını da yazılıma ayırmış vaziyetteyiz. Buradan baziçe geliştirip bunu ensiz dışına satan, ihraç fail çokça çok gencimiz var. Ego buradaki kursiyerler toplandıktan sonraları biz nezaret adına buradaki arkadaşlara bile tıpkısı bilgilendirme bile yapabiliriz. Yani buralara pekâlâ başvurma edecekler? Bakanlığın desteklerinden nasıl yararlanma edecekler? Zahir faydalanacaklar? Hem ülkeye, bu tıpkı kazanım kendisine dirimlik hem bile kendilerinin kariyerlerinde eke tıpkısı üstünlük sağlamış evet diyerek düşünüyorum.”

Muş, Ast+Bası Gurk Merkezi’nin gençlerin kursiyerlerin gelişimine kilolu yardım sunacağına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer burası ciddi anlamda gönül görürse banko belediyemiz henüz değişik aynı mekanı gittikçe tasarlayacaktır. Yazılım, geleceğin mesleği şu an üstelik bu kullandığımız mikrofondan şu zaman yapılan kayıtlara büyüklüğünde kavi çokça alanı domine ediyor. Zımnında azalacak ayrımsız trendi bulunmayan. Artarak devam edecektir. Hayatımızın seçkin alanında yazılım olacaktır. Tabiatıyla kapının açılışından klimanın çalışmasına kadar kablosuz mikrofonlardan telefonların pusat almasına kadar bilgisayarlara kadar hayatın sağlam çokça alanını domine eden bir düzlük burası.”

Kuluçka merkezinin belediye binasında vatandaşların ihtiyacını karşılayacak bir mekan namına tasarım edildiğini belirten Muş, şunları kaydetti:

“Bu açıdan emeklerinden kontekst şehremaneti başkanımıza ve ekibine teşekkürname ediyorum. Alımlı Çalımlı, uğurlu olsun haddinden fazla aynalı, iyicene benzeri tasarım mamul. Belediyenin bu katında tahsis edilmesi antrparantez eke bire bir bakış açısı olmuş. Yani takkadak amme görevlilerinin, personellerinin olduğu bire bir düzlük değil. Aynı zamanda vatandaşın dahi bire bir ihtiyacını karşılayacak bire bir mekan namına tasarım edilmesi farklı tıpkı gösteriş reşit. Balkı olsun diyorum.”

-“Geleceğin kodu burada yazılacak”

Merkezin sloganında düz aldığı gibi üçüncü bin yılın kodunun yazılımcı çoluk çocuk sebebiyle yazılabileceğini dile getiren Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Çıpa, “Ast+Edisyon ülkemiz amacıyla mühim olan yazılım sektörüne hayat dolu erler yemlemek için kuruldu. Gençlerimizi online başvuru ve algoritmik kıymetlendirme ile merkeze akseptans edeceğiz. Çoluk Çocuk, Agile Proje Hile Metodolojisi ile temel projelerde kayran alacaklar.” dedi.

Yazılımcı ordusu yetiştirecek

Yetenekli gençleri, yazılım sektörü profesyonelleri ile bir araya getirecek olan Zir+Edisyon Yazılım Gurk Merkezi, gençlerin yenilikçi ve eş projelerde düz almalarına imkan sağlayacak. 7 periyot 24 saat celi olacak Ast+Bası Yazılım Gurk Merkezi sebebiyle, sektörde tecrübeli benzeri Team Lead/Project Manager eşliğinde Agile Metodolojisiyle oluşturulan projelerde gailesiz yazılımcıların fariza almaları sağlanacak.

Yazılımcılar merkezdeki kamu hizmet ve ikramlardan ücretsiz olarak yararlanacak. Ağır Ezgi olarak söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirilecek. Böylece, üçüncü bin yılda yeni ve yaşayan Türkiye’nin yazılımcı ordusuna yeni neferler kazandırılacak.

Üçer mahiye eğitimler verilecek

100 şahsiyet faaliyet alanı, 70 yabanlık konuşma salonu, oyun ve tatil alanı, dört skor toplantı odası, 150 metrekare eş alana topluluk olan Madun-Tab Yazılım Gurk Merkezi’ne başvurular online namına akseptans edilecek. Her üç ayda bire bir 7 kişiden oluşan 16 ekip merkeze kabul edilecek. Ekipte düzlük takanak eşhas 17-30 yaş ortada olacak.

Algoritmik istimara ile merkeze akseptans edilen gençler, kök projelerde vadi alarak kendilerini sektöre hazırlayabilecek. Bütün Türkiye’den vasıta yapılabilecek merkeze başvurular alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ekim 2022 Cumartesi günü saat 15.00’te dahi online yerine merkeze kabul sınavı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi başarıyla güzeşte 112 dirilik merkeze akseptans edilecek.Share: