Tecim Bakanı Muş: Bindi kalemlerimizin genişlik nazik kısmını yazılıma ayırdık

Güngören Belediyesi marifetiyle hayata geçirilen Alt+Bası Yazılım Kuluçka Merkezi’nin açılışında konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bizim özellikle baziçe ihracatçıları ve yazılım ihracatçılarına yönelik çokça yavaş teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin arz iri kısmını da yazılıma ayırmış vaziyetteyiz” dedi.

Yetenekli gençleri, yazılım sektörünün profesyonelleri ile bire bir araya getirmeyi hedefleyen Alt+Bası Yazılım Gurk Merkezi, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güngören Şehremini Bünyamin Çıpa, Güngören Kaymakamı Abdullah Hoşur, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, divan üyeleri, muhtarlar, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı törenle açıldı.

Törende mütekellim Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Yazılım, geleceğin mesleği şu dakika bile bu kullandığımız mikrofondan şu zaman yapılan kayıtlara kadar takatli haddinden fazla alanı domine ediyor. Nedeniyle azalacak benzeri trendi yok. Artarak devam edecektir. Hayatımızın seçkin alanında yazılım olacaktır. Kendi Kendine kapının açılışından klimanın çalışmasına kadar kablosuz mikrofonlardan telefonların vasıta almasına kadar bilgisayarlara kadar hayatın it canlı çok alanını domine eden tıpkı düz bura. Nedeniyle bizim özellikle baziçe ihracatçıları ve yazılım ihracatçılarına yönelik çok okkalı teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Destek kalemlerimizin genişlik şişman kısmını bile yazılıma ayırmış vaziyetteyiz. Çok fazla gencimiz var buradan baziçe geliştirip bunu ancak dışından satan, ihraç eden ego buradaki kursiyerler toplandıktan sonraları biz nezaret namına buradaki arkadaşlara dahi bir bilgilendirme de yapabiliriz. Yani buralara elbette başvurma edecekler? Bakanlığın desteklerinden elbet istifade edecekler? Pekâlâ faydalanacaklar? Hem ülkeye ayrımsız bu benzeri yarar yerine sağlık hem üstelik kendilerinin kariyerlerinde kocaman tıpkı kazanım sağlamış olur diye düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Muş, “Emeklerinden yağlık belediye başkanımıza ve ekibine teşekkürname ediyorum. Belediyenin aynı katının vatandaşın dahi ihtiyacını karşılayacak ayrımsız mekan namına dizayn edilmesi bile ayrımlı tıpkı gösteriş ergin. Kıvrak olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Merkezin sloganında saha aldığı kabil üçüncü bin yılın kodunun yazılımcı çoluk çocuk yardımıyla yazılabileceğini dile getiren Güngören Şehremini Dr. Mimar Bünyamin Demir ise “Ast+Edisyon ülkemiz amacıyla ciddi olan yazılım sektörüne yaşayan bireyler doldurmak için kuruldu. Gençlerimizi online müracaat ve algoritmik yorum ile merkeze kabul edeceğiz. Çoluk Çocuk, Agile Proje Idare Metodolojisi ile esas projelerde vadi alacaklar” dedi.

ZIR+TAB YAZILIM GURK MERKEZİ HAKKINDA

Gençlerin yenilikçi ve yaşıt projelerde düz almalarına imkan sağlayacak tarz 7 bölüm 24 saat boş olacak. Yazılımcılar merkezdeki mecmu hizmet ve ikramlardan ücretsiz yerine yararlanacak. Tınlamalı kendisine söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirilecek. 100 şahsiyet iş alanı, 70 nefis konuşma salonu, baziçe ve tatil alanı, dört nüsha derinti odası, 150 metrekare kuma alana ehil olan merkeze başvurular online namına akseptans edilecek.

Her üç ayda bire bir 7 kişiden oluşan 16 ekip merkeze akseptans edilecek. Ekipte vadi takanak şahıslar 17-30 gözyaşı arasında olacak. Algoritmik değerlendirme ile merkeze akseptans edilen çoluk çocuk, kök projelerde kayran alarak kendilerini sektöre hazırlayabilecek. Eksiksiz Türkiye’den taşıt yapılabilecek merkeze başvurular alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ekim Cumartesi haset saat 15.00’te bile online kendisine merkeze kabul sınavı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi başarıyla geçen 112 birey merkeze akseptans edilecek.

Share: