Tecim Bakanı Muş, TESK’in 21. Cılız Umumi Kurulu’nda konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarlar hangi alanda desteğe ihtiyaç duyarsa o alanda gerekli desteği sunmak amacıyla ellerindeki imkanları seferber ettiklerini bildirdi.

Muş, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) 21’inci Basit Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sayıları 2 milyonu aşan esnaf ve sanatkarların, üretim ve istihdama katkılarıyla ekonomik ve toplumsal yapının esas parçalarından biri olduğunu söyledi.

Teknolojinin getirdiği olanaklar ve tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarındaki değişimin, esnaf ve sanatkarın aksiyon yapma şeklini her sabık dönüş etkilediğini tamlayan Muş, bu şartlarda esnaf ve sanatkarın rakiplik gücünü korumasının ağır sıklet olabileceğine belen etti.

Muş, esnaf ve sanatkarı ait gelişmeleri doğal sürecine bırakılmayacak kadar balaban gördüklerini ve bu alandaki faaliyetleri kararlılıkla sürdürdüklerini dile getirerek, “Esnaf ve sanatkarlarımız ne alanda desteğe ihtiyaç duyarsa o alanda vacip desteği sunmak için var gücümüzle elimizdeki imkanları seferber ediyoruz.” dedi.

Ahilik teşkilatının temsilcileri olan esnaf ve sanatkarlar üzere Anayasa’dahi düz alan “Heybet, esnaf ve sanatkarı havari ve sponsor tedbirler alır.” hükmü göre çalıştıklarını vurgulayan Muş, salgın sürecinin esnaf ve sanatkar üzerindeki etkilerine dikkati çekti.

Esnaf ve sanatkarlara sağlanan destekler

Muş, söz konusu dönemde toptan şirketlerin de finansal tablolarının kötüleştiğini belirterek, salgının ülkede görülmesinin arkası sıra hayata geçirilen düzenlemelerle esnaf ve sanatkarın soylu erki faaliyetlerinin iyileştirilmesi amacıyla metanetli çok tedbirin hayata geçirildiğini anlattı. Esnaf ve sanatkara müteveccih gelir kaybı ve kira desteklerine değinen Muş, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede 4,6 bilyon lirayı aşan miktar destek adına esnafa aktarıldı. Ticaret erbabına canlılık kollarına göre 3 bin-5 bin teklik tutarlı destekler sağlandı. Bu kapsamda Türkiye genelinde 4,3 milyar lirayı aşan bindi verildi. Sizlerle alay malay sakır sakır demeden fiilen ve çıktı üreterek bu günlerden güçlenerek çıkacağımıza istekle inanıyorum.”

Vekâlet namına iz kuruluşları ve sivil sosyete kuruluşlarıyla meşveret mekanizmalarını daim etkin tuttuklarını dahi söyleyen Muş, “Taleplerinizi herhangi bir zaman bizlere iletiyorsunuz ve iletebilirsiniz, esnaf ve sanatkarı elan iyiye sürmek adına ne gerekiyorsa alay malay yapmaya himmet göstermeye devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: