Temel insiyak: Hayvanların emniyetsiz çiftleşme yöntemleri

Hayvan Bilimi amacıyla çiftleşme, genlerini gibi olduğu büyüklüğünde yaymak amacını taşıyor. Fakat bunun üzere gösterdikleri ceht, ara sıra çiftleşmenin kendisini geride bırakıyor.

Hayvanlar aleminin herif adayına afi yapacakları özel mekanlar hazırlamaktan, karşı cinsin ‘kılığına girmeye’ büyüklüğünde vasıl tansık çiftleşme ritüellerine ayn atmaya amade mısınız?

Afrika kele kurbağası

Afrika sevir kurbağasının çiftleşmesi, hem ağdalı hem birlikte haddinden fazla zalimce.

Genç ayvaz kurbağalar adi, sığ su birikintilerinde toplanıyor.

Bu tenasül havuzlarının merkezlerinde, pespaye rakiplerini kovalayan hâkim karakterli deneyli ayvaz kuyruksuzlar bulunuyor.

Başkalarının üremesini önlemeye çalışan bu kuyruksuzlar aralarında savaş ediyor, birbirlerini yaralıyor ve bazen de öldürüyor.

Alımlı, üreme havuzundaki ayvaz kurbağalara doğru yüzerken, siftinlik kurbağalara rastlayınca sulara dalıp altlarından geçiyor ve ortadaki şişman kurbağalara ulaşmaya çalışıyor.

Sonunda, balaban kurbağalardan birinin hakimiyetindeki alana gidip, onunla çiftleşiyor.

Argus sülünü

Güneydoğu Asya’daki erkek Argus sülünleri büyüklüğünde, çiftleşeceği alana dikkat gösteren tıpkısı geçim metin namevcut.

Etkileyici çapar tüylerinin sunturlu görülebilmesi için ormanda 6-7 metrekare kadar benzeri yer gözüne kestiriyor.

Geçmiş ortalığı tertemiz temizliyor, sonra bile sabahları hususi aynı şekilde öterek, dişileri davet ediyor.

Davetkâr, bu daveti akseptans edip ‘odasına’ gelirse, onu ilkah etmek için etrafında dönüp, ayaklarını yere vurarak dans ediyor.

Bu raks, kanatlarını izhar etmek amacıyla tıpkı yelpaze kabilinden açmasıyla sona eriyor.

Davetkâr beğenirse, çiftleşme gerçekleşiyor.

Fener balığı

Acısız bire bir amor öyküsü istiyorsanız, devamını okumayın. Davetkâr askı balığı ilk kez 1833’te bulundu ve incelendi, ancak detaylı süre erkeklerinin neye benzediği bilinmiyordu.

Davetkâr askı balığının üzerinden sarkan gerçekten balıkların yavruları değil, çiftleştikleri koca balıklar olduğu fakat 1924’te anlaşıldı.

Nasıl mı olur? Sorduğunuza nadim olabilirsiniz.

Eş fener balığı eşleşmek istediğinde, gidip henüz balaban olan dişinin yan tarafında yiyerek bir mahpushane açıyor ve oraya yerleşiyor.

Gittikçe derileri, kan damarları ve hazım sistemleri birleşiyor, erkeğin gözleri, yüzgeçleri ve kâh organları evet düşüyor, ya birlikte kuruyup namevcut oluyor.

Dişinin üzerinde kıvrak tıpkı asalağa dönüşüyor. Yegâne rolü, arada sırada üreme için atmık çıkarması.

Şempanzeler

Ayvaz şempanzeler, Afrika kele kurbağalarından bile zalim.

Dişileri çiftleşmeye cebretmek için saldırıyor, ısırıyor, vuruyor ve bazı bazı de yaralıyor.

Bu agresif kurum, çiftleşme olmadan iki-üç yıl sürebiliyor.

Teoriye bakarak dişiler korkudan, şuh oldukları dönemde kendileriyle eşleşmek talip erkeklere direnmiyorlar.

Kişmiri, momentum korkusundan henüz sonra başka aynı erkekle de çiftleşmiyor.

Devekuşu

Deve kuşu, soyu devam fail kuşların en büyüğü. Vakıa boyunun yarısı etraflı boynundan oluşuyor ama heybetli benzeri deve kuşu 2,75 metreyi bulabiliyor. Ayrıca kamu kuşlar beyninde yüzde 3 oranındaki penisli kuşlardan.

Kuşların çoğunun penisi namevcut ve “kloak öpücüğü” denilen tıpkı yöntemle çiftleşiyorlar.

Kloak esasta penisten çok vajinaya mümasil ayrımsız dışkılama deliği. Üreme dönemlerinde şişiyor ve rical özlük kloaklarını dişininkinin konusunda bastırarak spermini dişiye aktarıyor.

Deve kuşunun dahi karışma olduğu uçamayan kuşlar grubundaki kuşların ise penisi var. Fakat memeliler ve sürüngenlerdeki kabil kanla değil, lenf sıvısıyla şişiyor.

Dişiler erkeğin tenasül dönemine girdiğini bacaklarının dem pembeden, parlak kırmızıya dönüşmesiyle anlıyor.

Yağmur kuşu

Bazı erkek yağmur kuşları eşleşmek için “kişmiri kılığına” giriyor.

Rical büyük gruplar halinde toplanıyor ve eğilip seksüel organlarını açığa çıkararak çiftleşmeye hevesli olduklarını gösteren dişileri ilhak etmek amacıyla boyunlarındaki tüyleri kabartıyorlar.

Fakat gösterişçi ayvaz kuşların beyninde kendini ayırt ettirmeden saklanan ve cerrar taklidi fail ara sıra yağmur kuşları dahi bulunuyor. Bunlar esasen koca, amma tüyleri diğer erkeklerinki kadar etkileyici değil.

Bu yapmacıklı dişiler, kabaran erkeklere ‘çaktırmadan’ serencam dakikada gerçek tıpkısı dişinin konusunda atlayıp çiftleşiyorlar. Bu bitirmiş eş yağmur kuşları ‘kadın kılığına giriyorlar’ ama, testisleri hele büyük oluyor.

İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nin aynı araştırmasına göre, bu dişi gibi davranış hareketi kalıtım bilimi.

Kişmiri kabilinden davranan kuşlar, sonunda sel kuşkulu farklı koca kuşlar beyninde agresif davranışlara hedef olmadan yaşayabiliyor.

Bahir salyangozu

Deniz salyangozu hayvanların genişlik çekicisi değil belki amma ekstrem tıpkı cinslik hayatı var.

Çiftleşen salyangozların her ikisinde da hem penis hem de döl yolu olduğu üzere, aynı anda tekme bileşke yaşıyor.

Takkadak çift cinsiyetli olmakla kalmıyor, kullandıktan 20 an sonra penislerini atıyorlar – ama neredeyse ertesi ahit adına yenisi çıkıyor!

Biyologlar, bahir salyangozunun penisinin düşmesinden tahminî 24 saat sonra, hayvanın içre evire çevire sarılı duran spiral ayrımsız organın açılarak yeni sik oluşturduğunu belirtiyor.

Hayvanların seviye etme ve çiftleşme ritüelleri ile insanlarınkiler arasındaki benzerliklere gelince…

Seçme ikisinde da kendini adam adayına gösterme, niteliğe bakarak kayırıcı güzel, sahiplenme ve tıpkı ölçüye kadar dahi güllabi olaylar şan oynuyor.

Doğru eşi seçmenin yumruk ayrımsız hareket olduğu bilinen. Ama kâh hayvanların bunun için gösterdiği çaba, insanlarınkini geride bırakabiliyor.

Share: