Temmuzda arz faziletkâr sıcaklık Cizre’de, arz düşük flama Kangal’da kaydedildi

Türkiye’birlikte bu yılın temmuz ayında sunma faziletli şule 46,3 kademe ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, sunma düşük flama ise 0,3 rütbe ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

AA muhabirinin Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, sabık kamer averaj alev, Manisa Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Ankara Nallıhan, Giresun’un Şebinkarahisar çevrelerinde zaman normallerinin altında, Edirne, İzmir Dikili, Selçuk, Aydınlık Kuşadası, Nazilli, Muğla Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan ilçeleri, Isparta Eğirdir, Muğla Fethiye, Köyceğiz, Antalya, Alanya, Finike, Kale/ Demre, Manavgat, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ, Iğdır, Erzurum Horasan, Van, Muradiye, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, yurdun diğer bölgelerinde zaman normalleri civarında gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasında 25 basamak kendisine ölçülen temmuz ayı averaj sıcaklığı, bu yılın orak ayı ayında üstelik 25 kademe yerine kaydedildi.

Bu yılın orak ayı ayında bildirme bağan alev 0,3 aşama ile Sivas Kangal’dahi, yeryüzü yüksek alaz ise 46,3 derece ile Şırnak Cizre’de tayin edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama kıvılcım, Edirne çevresinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin temmuz ayı tafsilatlı yıllar ortalama sıcaklığı 24,5 adım, güzeşte ay ise 24,4 derece adına ölçüldü. Bölgede sunma bağan yalaz 12,5 dereceyle Tekirdağ Çorlu’dahi, yer faziletkâr alev ise 38,9 dereceyle Kırklareli Lüleburgaz’birlikte gözlendi.

Iye Bölgesi’nde averaj şule, İzmir’in Dikili, Selçuk ilçeleri, Entelektüel, Aydınlık’ın Kuşadası ve Nazilli ilçesi Muğla’nın Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, Manisa Akhisar çevresinde mevsim normallerinin altında, başka kesimlerde ise mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz kocaoğlan detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 26,6 adım iken, sabık kamer 27 rütbe yerine ölçüldü. Bölgede sunu düşük yalım 8,2 dereceyle Kütahya Tavşanlı’dahi, en erdemli alaz ise 43,2 mertebe kendisine Vazıh Nazilli’dahi belirleme edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise sayı farkı alev, Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kale/Demre, Gazipaşa, Sazak Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin başka kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Orak Ayı ayı detaylı yıllar averaj sıcaklığı 27,1 mertebe olan bölgede, 2022 Orak Ayı kocaoğlan sıcaklığı 27 rütbe namına ölçüldü. Bölgede sunma düşük şule 6,5 kendisine Kahramanmaraş Göksun’üstelik, arz erdemli şule ise 43,2 dereceyle Finike’bile belirlendi.

İç Küçük Asya Bölgesi’nde ortalama yalaz, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde mevsim normallerinin altında, bölgenin farklı kesimlerinde sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin temmuz kocaoğlan detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 22,7 mertebe, sabık kamer ise 21,5 evre oldu. Bölgede sunu bağan yalın 0,3 dereceyle Kangal’da, en yüksek alev ise 37,5 dereceyle Sivas’ta gözlendi.

Ortalama flama, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Osmancık, Amasya, Tokat, Nallıhan, Tokat Zile, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde sezon normallerinin altında, bölgenin sair kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Orak Ayı ayı teferruatlı yıllar ortalama sıcaklığı 22,7 basamak olan bölgede, geçen kamer yalaz 21,8 kendisine ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük alaz 4,2 dereceyle Bayburt’ta, sunma yüksek flama ise 38,8 dereceyle İspir’bile kaydedildi.

Şark Küçük Asya Bölgesi’nde ortalama yalım, Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde zaman normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 etap olan orak ayı ayı tafsilatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı, güzeşte kamer 23,7 kademe yerine ölçüldü. Bölgede sunma düşük sıcaklık 1,7 etap adına Kars Sarıkamış’ta, sunu faziletli kıvılcım ise 40,7 evre ile Elazığ Palu’da belirleme edildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de ortalama yalım, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde zaman normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin temmuz ayı ince yıllar sayı farkı sıcaklığı 31,2 basamak, sabık kamer ise 31,8 evre yerine gerçekleşti. Bölgede genişlik bağan yalım 15,1 dereceyle Şanlıurfa Birecik’te, genişlik faziletli kıvılcım ise 46,3 merhale yerine Cizre’birlikte kaydedildi.

Share: