Ticaret Bakanı Muş, ABD’de Türkiye Yatırım Konferansı’nda konuştu Açıklaması

NEW Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’yi üretim, dış satım veya lehçe idare merkezi yerine yerleştirmek isteyen BENDE şirketlerini ağırlamaya hazırız.” dedi.

Aut Kazançlı İlişkiler Müesses (DEİK) Türkiye-MEMLUK İş Konseyince (TAİK) 12’nci Türkiye Envestisman Konferansı düzenlendi.

ESIR’li teknoloji şirketi Meta’nın binasında gerçekleştirilen konferansa, ESIR’li ve Türk hisse senedi insanları katıldı.

Nazır Muş, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgınının, tedbir zinciri darboğazlarının ve üçüncü orostopolluk lojistik sorunların global ekonomiyi yetişkin ölçüde bozduğunu anlattı.

Ukrayna’daki cenk ve etkilerinin dahi küresel ekonomideki zorlukları henüz karmaşık hale getirdiğini belirten Muş, global belirsizliklerin etkilerinin etraflı süre devam edebileceği üzerine uyardı.

KÖLE ile dijital diyalog

Muş, “Küresel ve bölgesel namına yaşanan serencam gelişmeler, katılma ve aksiyon birliğinin önemini tıpkı kat elan kanıtladı.” diye konuştu.

Gelecekte dijital ve yeşil ekonominin heybetli olacağını vurgulayan Muş, dijital araçların ticareti henüz emin ve daha az giranbaha hale ifham etmek amacıyla birincil ana haline geldiğini dile getirdi.

Muş, Türkiye’nin KUL ile 2020’nin başından bu yana haddinden fazla verimli aynı dijital diyalog süreci olduğuna işaret ederek, “Gelişigüzel iki ülkeden özel sektörün katılımıyla alay malay yapay zeka, haber, 5G, siber asayiş ve blockchain kabilinden konulara odaklanıyoruz. Bu diyaloğun bir sonraki adımı adına, Gücük Ay 2023’te karşı karşıya bire bir workshop çalışması gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yeşil tahavvül vurgusu

Yeşil dönüşümün da benzeri ihtiyaçtan artış zorunluluk haline geldiğini belirten Muş, “Sadece abuhava değişikliğini hafifletecek ve iklim değişikliğine neva sağlayacak politikalara değil, aynı zamanda yeşil ekonominin büyümesini isteklendirme edecek politikalara dahi ihtiyacımız var.” diyerek konuştu.

Muş, dünyanın enerji verimli teknolojiler, yenilenebilir erke, sürdürülebilir ekincilik, yer dostu politikalar ile natürel kaynakların sürdürülebilir yönetimine ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, bunun macerasız aynı tahavvül süreci olmayacağını aktardı. Icra Vekili Muş, “Özellikle Ukrayna’daki çarpışma zımnında Avrupa kıtasında yaşanan bulunan erke krizi göz önüne alındığında, bu dönüşüm şişman miktarda envestisman gerektirecektir.” yorumunu yaptı.

Bölgesel hisse senedi birliğinin anbean elan önemli hale geleceğini vurgulayan Muş, “MEMLUK ile ortaklığımız konusunda, düet ilişkilerimizi kabil olan değme alanda imar etmek amacıyla ortak bir çıkarımız olduğuna direnerek inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Muş, “Türkiye’yi üretim, ihracat yahut lehçe hile merkezi namına konumlandırmak isteyen ÇAKER şirketlerini ağırlamaya hazırız.” dedi.

Türkiye’nin büyümesi, geniş üretim olanakları, kalifiye âdem sermayesi ve çağdaş altyapısıyla sayısız fırsatlar sunduğuna işaret fail Muş, “Ati vizyonumuzun aynı parçası kendisine, daha aksiyon birlikçi ve liberal benzeri aksiyon ortamı oluşturmaya tamamen kararlıyız.” diyerek konuştu.

“Türkiye’yi ülfet edin, olgunlaşan fırsatları kendi gözlerinizle görün”

DEİK Başkanı Başarmış Olpak de uygulayım bilimi sektörünün nema, istihdam folk ve verimliliği artırma açısından çokça makro ayrımsız uran olduğunu söyledi.

Soylu Erki metanet ve global rekabetin uygulayım bilimi alanında sürekli ve artan güce dayandığını tamlayan Olpak, teknoloji sektörünün dikkate değer bire bir birden ve ölçekte büyüdüğünü kaydetti.

Olpak, Türk dornelarının ününe bel ederek, “Henüz yapacağımız çokça molekül var. Bunun gerçekleşmesi üzere eskimemiş bağlantılar, sürekli yatırım ve daim büyüme gerekiyor.” dedi.

Milyar dolarlık değerlemeler, unicornlar ve decacornlar ortada daha kullanılmayan ayrımsız gizil olduğuna dikkati calip Olpak, Avrupalı yatırımcıların halihazırda Türkiye’dahi olduğunu belirterek Amerikan şirketlerine üstelik çağrıda bulundu. Olpak, “Türkiye’yi ülfet edin, bu kullanılmayan potansiyeli ve olgunlaşan fırsatları zat gözlerinizle görün.” diye konuştu.

Nail Olpak, “Türkiye’yi son teknoloji faaliyetlere eş sahipliği fail ve toptan teknoloji odaklı ticaret üzere tıpkı biçim olarak yeğleme edilen tıpkısı destinasyon haline getirmeyi planlıyoruz. Bu, yalnızca ÇAKER ile değil, umum dünya ile ticaret hedeflerimize ulaşmanın akıllıca ve belki üstelik biricik yolu.” şeklinde konuştu.

“ABD’nin müttefiklerine cebin uyguladığı koruyucu araçlar, ticari bağlarımızı gölgeliyor”

TAİK Başkanı Mehmet Büyük Yalçındağ ise BENDE ile Türkiye arasındaki düet ticaret hacminin geçen yıl tahminî yüzdelik 30 arttığını belirtti. Yalçındağ, “Bu yıl ticaret hacmimizin 30 bilyon dolara yükseleceğini umuyoruz.” diye konuştu.

ABD’nin Türkiye’nin sunu şişman ikinci ihracat partneri olduğunu kaydeden Yalçındağ, TAİK yerine BENDE’nin tedarik zincirlerine entegrasyona önderlik etmeye, KÖLE’nin Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya ve Afrika ile Ilımlı Asya’üstelik Türk ve Amerikalı firmaları beyninde ortaklıklar oluşturmaya hazır olduklarını aktardı.

Yalçındağ, Türkiye ve MEMLUK arasındaki ticarette engellerin ortadan kaldırılması için adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, “KUL’nin müttefiklerine alın uyguladığı apotr araçlar, ticari bağlarımızı gölgeliyor ve maliyetleri artırıyor, dolayısıyla ABD’bile daha aşkın para şişkinliği yaratıyor.” dedi.

İş dünyasının seçkin ant siyasetten ayrı olması gerektiğini tamlayan Yalçındağ, iki müttefikin ticarette daha fazlasını yapmasının gerektiğini tabir etti.

Yalçındağ, “Türkiye, serencam 20 yılda KÖLE’den 14 bilyon doların üzerinde direkt envestisman çekti ve serencam yıllarda teknoloji sektörümüze mevrut yatırımlar artıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye için metaverse fırsatı

Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Mıntıka Başkanı Bahir Matraş da dünyanın ciharıyek yanındaki 210 milyondan fazla mahiye hareketli Facebook kullanıcısının Türkiye’deki işletmelerin genişlik bir iki aynı tanesiyle bağlantı kurduğunu aktardı.

Türkiye’deki insanların yüzdelik 80’inin ise Facebook üzerinden ülkedeki sunu beş altı bir işletmeyle bağlantı kurduğunu tamlayan Matraş, “Metaversenin önümüzdeki on yılda 1 milyar kişiye ulaşacağını ve sayısal ticarette yüz milyarlarca dolara ocak sahipliği yapacağını düşünürsek, metaversenin sunduğu yıpranmamış fırsatlardan bilistifade Türkiye’de dahi yıpranmamış istihdam alanları ve iş fırsatları çıkabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Matraş, Türkiye’deki seçme boyuttaki işletmenin yerli ve arsıulusal ölçekte büyümesine destek olmak üzere çalışmalarını sürdürmeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

Share: