Tokat’ta sağlam rüzgar ekili arazilerde zarara posta açtı

TOKAT’tın Ahzüita ilçesinde faal olan kuvvetli rüzgar, tarım arazilerine zarar verdi.

Tokat’ta güzeşte saat 23.00 sıralarında başlayan ve 15 zaman süren akva rüzgar, özellikle ekili ekincilik arazilerini hırçın etkiledi. Veriş ilçesinde mısır, göveri ve ürün bahçeleri uymazlık gördü. Kuvvetli rüzgarın etkisiyle bazı ağaçlar dahi devrildi. İl ve İlçe Ekincilik Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede hasar belirleme çalışması başlattı.

AK Fırka Alışveriş İl Genel Sedir Üyesi Halit Güngör Zığarlı, şunları söyledi: “Şu anda Iş Belediye Başkanımız Erdoğan Yılmayan, İlçe Başkanımız Oran Akış, İl ve İlçe Tarım Orman İl Müdürlüğü ekiplerimiz ile alay malay sahada hasar tespit çalışmalarına başladık. Cemi çiftçilerimize ve bölgemize geçmiş olsun. Akşam Ezanı saatlerinde rüzgar ve yağışın neticesinde 15 an içerisinde gördüğünüz kadar mısır tarlalarımızın yüzde 70’inde hasar gözükmektedir. Mezru alanımız 60 bin dönümdür. Göveri ve meyvede yüzdelik 100 hasarımız var. Mısırların şu anda kullanılma imkanı çok zor. Darı taneleri henüz eskimemiş oluşmaya başlamıştı. Akdarı, yere değdiği üzere çürümeler başlayacaktır.”

Pazar ilçesine sınırlanmış Üzümören Kasaba Şehremini İsmail Karakaş ise, “Geçmiş geceleyin rüzgarla birlikte yağmur gördüğünüz kabilinden beldemizdeki mezru alanın 3’te 2’sini bu şekle getirdi. Mısırlarımızı meşbu yatırdı. Yağışlar domatesimizi, biberimizi kullanılmaz arkaç getirdi. Şu anda alelhusus mısırda çiftçimiz çöp tenekesi durumda” dedi.

Share: