TPAO Genel Müdürü Bilgin, doğal gaz arama ve emisyon faaliyetlerini değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO) Umumi Müdürü Melih Konak Bilimci, “Oruç Ser gemimiz, kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’da kullanılmamış görevlere yönlendirilmek için hazırlanıyor. Mümasil aynı tarihte onun de görev süresi tekrar başlayacak.” dedi.

Dünya Petrol Jeologları Birliğince Trabzon’dahi aynı otelde planlı Karadeniz’dahi Kontrol, Üretim ve Süper Kesim Düşüncesi Konferansı’na katılan Bilgin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce Bükreş ve Batum kabilinden Karadeniz’in değişik şehirlerinde eğlenceli namına yapılan konferansa bu defa Trabzon’un ev sahipliği yaptığını tamlayan Âlim, alelhusus Karadeniz’dahi TPAO’nun yaptığı keşiflerden sonradan ortaya çıkan potansiyeli henüz iyi derk etmek ve henüz gani kıymetlendirmek üzere petrol jeologlarının birbiriyle teknik düşün alışverişini uğrulamak için bir arada olduğunu söyledi.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki icraat

Bilgin, Fatih etüt gemisinin 21 Ağustos 2020’de Karadeniz’birlikte Türkiye’nin tarihindeki en balaban gaz keşfini yapmasının peşi sıra Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda ölçülü çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Bilim Adamı, şöyle devam etti:

“Sakarya Gaz Sahası’nın geliştirilmesi faaliyetleri içerisinde tespit kuyularını sınav ederek gerçekte rezervuarın davranışını daha mebzul çakozlamak üzere yaptığımız çalışmalar iri aynı lahzada devam ediyor. Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda yaptığımız icraat, karada yapılan doğal gaz el işi tesisleri, denizde yapılan boru hatları ve bahir tabanı iletim sistemleriyle alay malay üç anne ayrı takım halinde birbirinden özgür adına yürütülüyor. Bu çalışmaların asıl hedefi, Ocak 2023’te geçmiş gazı sisteme teyit edebilmek amacıyla kurulmuş vaziyette. Türkiye, imdi Karadeniz baseninde yaptığı çalışmalarla beraber hem operasyonel kabiliyetini herkese, dünyaya, acun enerji sektörüne ispatlamış ve geliştirmekte olan aynı mutluluk konumunda. Esas hedefimiz 2030 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin gaz ihtiyacının tamamını karşılayacak hamleleri yapabilmek.”

Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın ihya projesinin karaca tesisleri ayağının Filyos’ta olduğunu anımsatan Âlim, “Denizden boru hatlarıyla gelen doğal gaz, Filyos’ta işlenerek ulusal şebekeye konfirmasyon edilecek. Deniz tabanına kurduğumuz sistemler ve borazan hatları, karaca tesisleriyle beraber bütün doğru olacak.” dedi.

Âlim, bilcümle projelerde evcil insan ve iş gücüne nazik önem verdiklerini, bundan muhit yerli mühendis ve tekniker yetiştirmek, Türkiye’nin petrol endüstrisindeki eş kaynağını geliştirmek için Yükseköğretim Oturmuş hareket birliğinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Patika Yüksekokulunda (MYO) dolay lisans programı açılmasını sağladıklarını söyledi.

Bölümün henüz önce yılında Türkiye’nin arz efdal puanlı MYO bölümlerinden biri haline dönüştüğünün altını çizen Bilimci, “Acilen ardı sıra üstelik lisans öğrencileri amacıyla burs programı geliştirdik. Bu programa de Türkiye’nin önce 1000’i içerisinden 10 mektepli başvurmuş durumda. Bu sayının anbean artacağını düşünüyoruz. Gençlerimize; bize, kurumumuza ve ülkemizin geleceğine duydukları büzük amacıyla teşekkür ediyoruz. Bizim da görevimiz, gençlerimizin bu güvenini boşa çıkarmamak ve onlara katiyen mahcup olmamak Allah’ın izniyle.” diye konuştu.

“Karadeniz’in her köşesini adım adım tarayacağız”

doğal gaz taharri faaliyetleri kapsamında Ordu ve Ünye’de yapılacak çalışmalara dahi değinen Bilimci, sismik araştırı yapacak Barbaros Hayrettin Vakarlı gemisinin Ünye Limanı’na geldiğini anımsattı.

Barbaros Hayrettin Ciddi gemisinin, Karadeniz’in itidalli ve gün doğusu kısmında artan sismik açıkları cezbetmek üzere görevine devam ettiğini belirten Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede tığ Karadeniz’in tamamını bir süper basen namına ele alıyoruz. Filhakika bugünkü toplantının amaçlarından birisi da bu olgu üzerinde fikir alışverişinde gezmek. Hep bu süreci hissetmek için, jeolojiyi intikal etmek üzere gerçekte sismik çalışmalara ihtiyaç var. Barbaros Hayrettin Gösterişli gemimiz bu sismik çalışmaları bitirmek için görevlendirilen gemilerden ayrımsız tanesi. Tıpkı başkası dahi Oruç Resi Bey gemimiz. Oruç Resi Bey gemimiz üstelik kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’de yıpranmamış görevlere yönlendirilmek amacıyla hazırlanıyor. Mümasil tıpkı tarihte onun dahi fariza süresi esasen başlayacak.”

Kargaşa, Ünye ve Karadeniz’deki farklı bölgelerde potansiyel vadeden sahaların, evleviyet verdikleri alanların olduğunu ve buralarla ilişik çalışmaların gelişim planı çerçevesinde bitmeme ettiğini anlatan Bilimci, “Barbaros Hayrettin Ağırbaşlı gemimizden ati veriler, sondajlardan aldığımız doneler bütün bunların hepsi esasta bu hareket planının içerisinde. Öncelikleri arada sırada değiştirebilir, öne alınabilir, az buçuk daha ertelenebilir amma temel bakımından söylenmesi müstelzim şu; Karadeniz’in rastgele köşesini adım adım tarayacağız ve kazıyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: