Trump karşıtı Liz Cheney civar seçimde hüsrana uğradı

Eski Başbuğ Yardımcısı Dick Cheney’in kızı olan Liz Cheney, üçüncü periyot adaylık amacıyla yarışıyordu.

Cheney’nin yenilgisi hemen iki yıl evvel düşünülemezdi. Sakat bir başbuğ yardımcısının kızı, Wyoming’deki yeryüzü önde gelen siyasi ailelerden birinden geliyor. Washington’üstelik, Cumhuriyetçi politikacılar arasında etkin tıpkısı benibeşer.

Trump’ın desteklediği namzet adayı Harriet Hageman’ın farkla kazanması Cumhuriyetperver Öğür’de “sağa kaymanın sürdüğü” şeklinde yorumlandı.

Küresel News’te düzlük düzlük yoruma bakarak, alınan bu sonuç, Dick Cheney’in millî güvenlık odaklı, hisse senedi dostu muhafazakarlar vasıtasıyla desteklenen Liz Cheney’in siyasi kariyerinde yıpranmamış tıpkı sayfanın açılacağının işaretlerini da veriyor.

KURULTAY’DEN AYRILMAK ZORUNDA KALACAK

Cheney, Familya ayındaki üçüncü ve sonuç döneminin böylecene Kongre’den kalkmak zorunda kalacak. Fakat ayrılışının usuldan olması beklenmiyor.

Kurultay baskınını soruşturan komisyondaki görevi sene sonuna kadar bitmeme edecek. Partide, Trump’a karşı mücadelesini sürdüreceğine dayalı güçlük ifadeleri var. Belli 2024 riyaset seçiminde, Cumhuriyetperver Parti’den veya müstakil kendisine Trump’ın karşısına dikilecek.

Trump ise Wyoming’te gücünü gösterdi, tam Alaska’daki yöre intihabat var. Bu eyalette dahi Trump’ın müttefiklerinden eski Ilbay Sarah Palin’in yarışı kazanması bekleniyor.

bu arada, Cheney’nin kaybetmesiyle Trump’ı görevden ahzetmek amacıyla oy kullanan Cumhuriyetçiler’mağara sayısı üstelik azalıyor.

Mecmu, yedi Cumhuriyetperver senatör ve 10 Cumhuriyet Altını Meclisi üyesi, destekçilerinin Kurultay baskınından sonraki günlerde Trump’ın görevden alınmasını destekledi. Bu 10 üyeden vakit kaybetmeden ikisi bu sene civar seçimlerini kazanabildi. İki senatör ise zahmetli oldu. Alaska Senatörü Lisa Murkowski, bu grupta yerini korumayı başaran isimlerden biri.

Share: