‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de başlama düz ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi belediye binası uğrunda planlı törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden başlama düz Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Gün Batısı Hukuk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye methal yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı için tarihi şehremaneti binası uğrunda buluştu. Yarışmacılar; henüz sonradan sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’üstelik son bulacak.

Kültür ve devir vurgusu

Maşrık Mağrip Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin ile birlikte rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, Türk kültür ve tarihini binlerce yıldır besleyici rotaların yegâne tek gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre sefer mezuniyet edeceğini dile getiren Başkan Patal, ralli ekibinin Bursa’de Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve tabii güzelliklerine aksan beğenmek olduğunu tabir fail Başkan Magnezit, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına koskocaman katkı sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’dahi onlarca neşelilik ve aktiflik yapılıyor. Elbette dizge umu ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Biz Macaristan’da Türk-Kan Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çok iyice oyun edildi ve tanıtıldı” dedi.

Kültür köprüsü

Bursa’nın tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Komutan Denizköpüğü, “Türk tarihi açısından donanımlı ve madun yapısı olan Bursa’yı parçalanmamış acun ile sarılmak geçişsiz. Rallide yer alan katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden çevre Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Irak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle sarmak, kültürler arası dilek köprüleri yapmak için start alan rallinin Türk dünyası hesabına hayırlara anahtar olmasını murat ediyorum” diyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü’ın Doğu Gün Batısı Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin’e çiçek sunma etmesinin peşi sıra, bidayet bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk posta planlı ve tahminî 9100 kilometre etaba topluluk Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Ekin Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Maşrık Mağrip Hukuk ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Arsıulusal organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Bahtiyar Akü kabil çalım ile firmalar birlikte bindi veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, katıksız ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına da balaban katkı sunuyor. – BURSAShare: