“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Belediye Binası uğrunda etkinlik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkürname etti.

Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Gün Doğusu Günindi Dostluk ve Barış Rallisi Derneğinin aksiyon birliğiyle düzenlenen rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Aktaş, şöyle konuştu:

“Ayrıntılı ve öldürücü bire bir hazırlık sürecinin ardından hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü besleyen rotalar tek biricik geziliyor. Bursa’da da o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi daha bilahare sırasıyla Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’bile serencam bulacak.”

Patal, bu organizasyonda yarışmaktan tekessür güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve tabii güzelliklerine vurgu yapmanın amaçlandığını ifade etti.

Rallinin organizatörü Doğu Batı Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin de bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’de rota çalışması yaptıklarını ve bu sene hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Öğün haddinden fazla ince ve araçların 20 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Yolda meydana mevrut olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Tığ Gün Doğusu ile Günindi yani iki medeniyetin beyninde tıpkı köprü ihdas etmek istiyoruz. Bu dahi bu cins çalışmalarla tamam.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola sâdır katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten sonraları Ankara’ya akım edecek.Share: