Turgut Özakman, Yenimahalle’de Anıldı

Şu Şiddetli Türkler, Basübadelmevt- Çanakkale 1915, Cumhuriyet- Türk Mucizesi kitaplarının yazarı, edebiyat ve tiyatro dünyasının yüce ismi Turgut Özakman, ölümünün 9’uncu yılında Yenimahalle Belediyesi Koşuk Bilgelik Kongre ve Hanek Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Yenimahalle Şehremini Fethi Yaşar’ın eş sahipliğinde Yetişek Dostları Vakfı, İnönü Vakfı, ANAÇEV, Atatürkçü Hatır Derneği ve Tohumluk Vakfı vasıtasıyla planlı izlence, Hanri Benazus’un “Atatürk’ün Fotoğrafları” sergisi ile başladı.

“GELECEK KUŞAKLARA HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ BİR MİRAS BIRAKTI”

Turgut Özakman’ın eşi Ayla Özakman ve ailesinin birlikte bulunduğu programda, açım konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Dostları Vakfı Başkanı Ibdai Ökmen, eserlerinde Türk milletinin yayılmacı işgalcilere cebin verdiği hürriyet mücadelesini anlatan Özakman’ın ati kuşaklara çok makro tıpkı miras bıraktığını söyledi.

“YER KIYMETLİMİZİN CUMHURİYET OLDUĞUNU ÖĞRETTİ”

Özakman’ı minnetle andığını ve eserlerinin haddinden fazla kızıl olduğunu dile getiren Yenimahalle Belediye Reisi Fethi Yaşar, “100 yıllık geçmişimizle ilişkin beş altı parça dışında kayda derece tıpkısı Atatürk ve Halas Savaşı ile ilişik film, paradigma, temsil oyunu, çalgı eseri yapamadık. Halbuki Kurtuluş Savaşı budun olarak gururlanacağımız, özgüvenimizi zait, birbirimizi sevmeye ve anlamayı sağlayıcı arz büyük tutkalımızdır. Kamu dünyanın takdir ettiği bir insanı tığ kendimiz ihtimal da yeteri büyüklüğünde anlamadık yahut anlatamadık. İşte Turgut Özakman bu balaban eksikliğin giderilmesinde büyük gösteriş oynayan bire bir insandı. Onun yüzlerce baskısı yapılan kitaplarıyla, milyonlarca insanımız nerelerden nereye geldiğimizi, milletçe yer kıymetlimizin Cumhuriyetimiz olduğunu öğrendi” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen bile Özakman’ın kendisinin hocası olduğunu söyleyerek, Özakman’ın Türk tiyatrosuna ve talebelik yıllarında kurdukları amatör tiyatroya verdiği destekten bahsetti.

“ULUSAL BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZI YAŞAYARAK YAZMIŞ”

Enformasyon fail ayrımsız gayrı âdem İnönü Vakfı Başkanı Istekle İnönü Toker, Özakman’ın eserleriyle Türkiye’nin andıran tarihine ışık tuttuğunu ve ülkenin geleceği olan gençlerin yolunu aydınlattığını vurguladı.

Özakman’ın Milli mücadeleyi Çanakkale Savaşı’ndan alıp Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar eserlerinde anlattığını belirten Atatürkçü Us Derneği (ADD) Umumi Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt birlikte “Turgut Özakman, adeta ulusal bağımsızlık savaşımızı safha basamak yaşayarak yazmış. Bu inanılmaz ayrımsız edebi gösterişli. Kendisini rahmetle namahrem ederken bize bıraktığı eserlerin kâffesi amacıyla ona ömrümüz boyunca ödeyemeyeceğimiz kadar borçlandığımızı düşünüyorum” diyerek konuştu.

HAYATI “ŞU ÇILGIN TÜRK” MÜZİKALİ İLE ANLATILDI

Anadolu Gündeş Yetişek Vakfı (ANAÇEV) Müessis Üyesi Edip Leyla Serpil ise köşesinde yazdığı hikayelerini kitaplaştırmak üzere muhtelif yayınevleriyle görüştüğünü fakat müspet sonuç alamadığını ve yazarlığı salıverme noktasındayken, Özakman’ın kendisinin elinden tuttuğunu anlattı.

Etkinliğin böylece sanatkâr Pınar Ayhan’ın sunumuyla Özakman’ın doğumundan ölümüne kadar olan avlu hikayesi “Şu Lüks Türk” ünlü müzikal roman ile gözler önüne serildi.

Program böylece Başkan Yaşar aracılığıyla parçalanmamış katılıcılara çiçek, İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cömert Daşçı vasıtasıyla ise Turgut Özakman’ın eşi Arkaç Özakman’a onurluk sunma edildi.

Share: