TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI TİMUR ERK: SAĞLIK, ŞEKERDEN TATLIDIR

Türk Böbrek Vakfı’nın hayata geçirdiği, ‘Dünya Şeker Hastalığı Tüketimine Özen Haftası’ kapsamında Şişli meydanında üzerinde bomba süsü olan dev şeker hastalığı maketi ile şeker tüketimine özen çekildi. ‘Vücudumuzda bomba etkisi yaratacak maket’ olarak tanımlanan dev şeker hastalığı maketi Timur Kudret, kazanç gönüllüsü Eylem Şenkal ile torunlar ve gençlerden oluşan Türk Böbrek Vakfı’nın fahri sağlık elçileri tarafından yıkıldı. Nüfuz, ‘Türk toplumunun yeryüzü oylumlu alışkanlıklarından ayrımsız tanesi olan şeker hastalığı tüketimini azaltmamız geçişsiz. Keyif, şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

Kurulduğu günden bu yana bir nice projeyi hayata nâkil ve çalıştığı konular konusunda farkındalık yaratan Türk Böbrek Vakfı, sosyete sağlığı hesabına iri aynı projeyi elan hayata geçirdi. ‘Doğru hayat alışkanlıkları ile tagaddi kaynaklı afiyet sorunlarının nazik ölçüde önüne geçilebilir’ düşüncesiyle yola sâdır Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Ilkgüz tarihlerini ‘Acun Şeker Tüketimine Ilgi Haftası’ kendisine ilan etti. Kül dünyada alelhusus serencam yıllarda lüks şeker hastalığı tüketimin dayanaklık etmek oluşturduğu sağlık sorunları herhangi bir sabık dönme artıyor. Ötede şeker tüketiminin insan sağlığını zıt etkilediği, obeziteden hipertansiyona, önsezi-yaradılış hastalıklarından kronik böbrek yetmezliği ve depresyona büyüklüğünde bir nice hastalığı tetiklemesi gerçeğiyle akım fail Türk Böbrek Vakfı, belirlenen bu hafta ile aşırı şeker tüketiminin zararları hakkında farkındalığı yükseltmek için millî ve arsıulusal paydaşlarıyla iş birliği yapıyor.

Programa Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Kuvvet, Türkiye El Sağlığı ve Vakayiname Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, Türk Ihtisas Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Büzük, Türk Önsezi Vakfı Müdürü Nurinnisa Parmaksız, Türk Böbrek Vakfının gönüllü esenlik elçileri, Tıkır Gönüllüsü aktör ve spor psikoloğu Eylem Şenkal ile çokça sayıda vatandaş katıldı.

‘LÜTFEN BU ETKİNLİĞİ TÜRKİYE DÜZEYİNDE YAYGINLAŞTIRALIM’

‘Türk Böbrek Vakfı yerine dünyada aynı prensip imza atıyoruz’ diyen vakfın Başkanı Timur Iktidar, ‘Çok iddialı ayrımsız kamu amma buna inanın. Dünya Şeker Hastalığı Tüketimine Ilgi haftasının birincisini bilcümle birlikte kutluyoruz. Toplumlar geliştikçe tagaddi hataları ve kalan afiyet sorunları ile yüz yüze kalıyorlar. Bu sadece ülkemizi değil, mecmu acun ülkelerini ve yekpare devletleri ilgili balaban tıpkı sav. Şu degaje şimdi geçenlere sorsak şeker hastalığı hastaları, süreğen böbrek hastaları, önsezi ve yaradılış hastaları olduğunu ferah ferah gözlemleyebiliriz. Toplumca şuur kazanabilmek, hastalık-son ilişkisinin farkına varabilmek zaruri önlemlerin hem bireysel hem içtimai, yasa koyucu bazında ele alınmasını seçmek üzere dikkatinizi bürümek istedik. Lütfen bu etkinliği Türkiye düzeyinde yaygınlaştıralım’ dedi.

ERK: ‘SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR DİYORUZ’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, ‘Bizim ülkemiz obezite birlikte dünyada 3., Avrupa’üstelik ise 1. sırada ise ve obeziteyi tetikleyen genişlik yüce etkenlerden biri diyabet. Bu nedenle elimizden geldiği büyüklüğünde şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Şeker tüketimini azaltmada sodyum klorür tüketimini azaltma büyüklüğünde kalburüstü olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Zira 150 gram günlük şeker tüketimi 10 sene de fakat 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama ivedilikle indirmek geçişsiz. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği misil yemeden içmeden 13 çay şekeri yani 50 gramdır. Haddinden Fazla şey yapmalıyız. Onun üzere ihtişam ve Afiyet Bakanlığı ile böyle balaban mücadelelere girişiyoruz. Burada birazdan arkamızdaki makete akın yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette ayrımsız bomba var onu benzeri nevi patlatacağız. Elimizden geldiği kadar farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 140 gramlık şeker hastalığı tüketimini günlük 100 grama ivedilikle azaltmak istiyoruz. Musaffa şeker hastalığı var, toz şeker var, nişasta bazlı şeker hastalığı var. Bizim önerdiğimiz elden çükündür şekeriyle üretilmiş ürünler. Şeker tüketimi, his sağlığı, böbrek sağlığı, obeziteyi tetikliyor. Obezite da filhakika bütün hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun yeryüzü mefret alışkanlıklarından bire bir tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Afiyet şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

‘ŞEKER HASTALIĞI TÜKETİMİ HAYATIN GELIŞIGÜZEL AŞAMASINA GİRMİŞ DURUMDA”

Türkiye El Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman ise “Bu aktiviteleri şeker tüketimine dikkat çekmece haftası kendisine algılıyorum. Berenarı hayır ve gürültülü getirecek tıpkı etkinlik. Şeker tüketimi, hayatımızın herhangi bir aşamasına girmiş durumda. Tek farkına varmadan arttırma veya erkin şeker hastalığı dediğimiz ekstradan şekerler alabiliyoruz ve bunlar istikbal dönemlerde bir nice afiyet sorununa defa açıyor. Bunların mütehammil çoğunu sayabiliriz. Eğer genetiğiniz uygunsa şeker hastalığı hastalığına uygunsa erken dönemde ortaya çıkmasına amil olabiliyor. Hipertansiyon, ürik hamız yüksekliği, böbrek taşları oluşumu, kronik böbrek hastalığı olmak için çocuklarda özen eksikliği, erişkinlerde ise aşkın istihlak ile ilgili metabolik nişane, bunalım, semiz karaciğer kabilinden mukavemetli çokça soruna kere açıyor. Dolayısıyla buna özen çekilmesinin çokça faydalı olacağını düşünüyorum? diyerek konuştu.

‘BİR ŞEKER HASTALIĞI UĞRUNA KENDİ YAŞAMINIZI ADIM ADIM YOK EDERSİNİZ’

Türk Böbrek Vakfı’nın Gönüllü Esenlik Elçisi 14 yaşındaki Behlül Korkmaz dahi, ‘İnsanları bilinçlendirmek ve insanların şekerlerin zararlarını öğrenebilmesi üzere buradayım. İnsanlar yiyintili gıdalardan uzak dursunlar ve spora yönelsinler. Şeker kullanmaya devam ederseniz bire bir şeker hastalığı uğruna kendi yaşamınızı adim adim yok edersiniz’ dedi.

DESTEKÇİLER

İstanbul, Sivas, Yozgat, Tunceli ve Diyarbakır Valiliği, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Erbaa Belediyeleri, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, Sivas ve Antalya İl Milli Yetişek Müdürlükleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Bala Endokrinolojisi ve Şeker Hastalığı Derneği, Şeker Hastalığı Hemşireliği Derneği, Dosdoğru Dirim Hareketi Derneği, AHEF – Ocak Hekimleri Federasyonu, Türk Obezite ve Şeker Hastalığı Vakfı (Cemiyet), DÜZEN – Sülale Hekimliği ve Apotr Tabiplik Derneği, Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği, BÖHAK – Böbrek Hastaları Toplumsal Teavün ve Tesanüt Derneği. Türk His Vakfı, OYAK Renault Türkiye, LİONS Kulüpleri, IFKF-WKA Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu – Dünya Böbrek Birliği.Share: