Türk Ordularına Deri Üreten 800 Yıllık Tabakhane, Günümüzde Müze Olarak Kullanılıyor

TUNAKAN YILDIRIM

Tarihi han, sıcak ve konaklarıyla ünlü Safranbolu’nun tarihi çarşı bölümünde meydan alan ve Türkiye’dahi ayakta mütezayit 300 tabakhaneden biri olan Safranbolu’daki 800 almanak tabakhane İsmail Sarıtunç marifetiyle müze yerine işletiliyor. Sarıtunç ailesi, tabakhane müzesinde dedelerinin ve atalarının senelerce yaptığı bu mesleği turistlere tanıtıyor.

Her yıl tahminî evcil ve ecnebi 1 milyon turistin uğrak noktalarından biri olan dünyanın bildirme gür korunan  20 şehrinden biri olan tarihi Safranbolu’da kâin 800 almanak tarihi tabakhane günümüzde müze namına kullanılıyor. Selçuki dönemi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Altını döneminde ordulara cilt üretiminin yapıldığı meydan olan tabakhane Türkiye’da son kalan 300 tabakhaneden biri olma özelliğini bile taşıyor.

“ORDULARIMIZA DERİ ÜRETİMİ YAPILMIŞTIR”

Atalarından bugüne büyüklüğünde ten üretimi ve işlemeciliği üstüne bilgileri günümüzde müze olan alanda misafirlerine aktaran İsmail Sarıtunç tabakhane ile ilişik şunları söyledi:

“Buradaki tabakhanemiz 99’lu yıllara kadar faaliyette bulunduğu üzere buranın küsurat en üst esnafıyım 800 almanak tarihi tabakhanemiz bura Selçuki, Osmanlı, kurtuluş savaşı dahil ordularımıza deri üretimi yapılmıştır. Ordularımızın kap ihtiyacı karşılanıyor. Özellikle Osmanlı döneminde bile bu meslek çok kıymetli bir çığır olduğu üzere Osmanlı buraları muamma tutuyor. Burası Osmanlı’da 5 orduya kap üretimi işleyen merkezlerden birtanesi. Cumhuriyet tarihi döneminde bile Çanakkale savaşımızda olsun, Halas savaşımızda olsun burada üretilen derilerin Arasta çarşımızda dikimleri yapılır Kastamonu İnebolu üzerinden gemilerle Çanakkale’bile ordumuza bakım etmiştir.

“TÜRKİYE’DE ARTAN 300 TABAKHANEDEN BİRİ”

Benim babamın, dedemin, şişman dedelerimin bu mesleği yaptığı küsurat akıbet tabakhanemiz 300 kesim tabakhaneden biri. Bizim üretimimiz 99’lu yıllarda bitti. Burada dedelerimizin işlemede kullandıkları el aletlerinden şu andaki sistemden derilerin ne şekilde işleneceğine dayalı makinaları sergiliyoruz. Mevrut insanlarımıza buranın tarihini bu mesleğin hangi büyüklüğünde eşsiz ayrımsız meslek olduğu noktasında farkındalıklarını arttırmaya çalışıyoruz. İlgi oldukça oluyor.”Share: