Türk profesör, PRP yöntemini bire bir arka seviyeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

Gerçeklik hücreyle tedavi konusunda geliştirdiği yenilikçi yöntemleri acun çapında beğenilen Prof. Dr. Eray Copcu, PRP olarak tanımlanan kandan elde edilen plazma ile otama yöntemini zenginleştirerek benzeri girişim öteye taşıdı.

İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan hamur göze elde etmeyi sağlayan MEST adı sunulan otama yöntemiyle 2019’birlikte berat düzlük Copcu’nun bu yöntemi BENDE, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya ilkin doğmak üzere 20’den fazla ülkedeki estetik uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa afiyet ve güvenlik işareti CE ile Kore Besin ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını kayran yöntemin peşi sıra araştırmalarına bitmeme eden Copcu, kullanımı çokça koca olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini encam emmek için mücahede yaptı.

Kişinin öz kanından elde edilen plazma ile hücre yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu zait bir yöntem geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten çokça varlıklı plazma” adını verdiği buluşu amacıyla FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek ayrımsız pratikte kireçlenme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon üzere hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar elde fail Copcu, yağ hepten MEST yöntemi ile soluk bütün bütün PvRP yöntemini birleştiren uygulamalar de yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın bozukluk olduğu gâh hastalıklarda üstelik bu yöntemin iyileştirici etkisini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te düzenlenen Uluslararası Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden çok bilgelik insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini birlikte tay tay arabası Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel otama yöntemine geçişin yaşandığını, yeni dönemde iyileştirici hücre ile vücudun kendini ıslah potansiyelinin göz önüne alındığına dikkat çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta tamirat edilmesi müstelzim her alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan görmek üzere tamlık bedii uygulamalarında, boyunda ve umum rejenerasyonunda kullanıyoruz. Meme Başı konstrüksiyonunda az çok kalın yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, umum ortada kireçlenme adına bildik osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda yer çokça ati vaat fail yaklaşım bu. Sonuçta eğin kendini tamir mekanizmasına topluluk.”

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide beğenilen hücrelerin elde edildiği kan temelli uygulama olan PRP tekniğini ihya çalışmaları sonucu tıpkısı kit ve formül tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile KUL’deki bilgelik dünyasında nazik yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin benzeri kadem ilerisi olduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk kez tanımlanmış olan ‘trombositten çok varlıklı plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çokça kıytırık tıpkısı kit ile normalin 25 imansız kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye niteleyerek konuştu.

Bu otama yöntemini saç restorasyonu, beniz, boyun ve ahali bölgesi bedii uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının mecmu kestirmece fire saat sürdüğünü aktardı. Tedavide sükse oranının yüzdelik 95 kendisine ölçüldüğünü aktaran Copcu, kimyevi konu kullanmadığı üzere taraf etkiye rastlanmadığını anlatım etti.

Akciğer tedavisi amacıyla araştırı sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a sınırlı hastalıkların tedavisinde da kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese üstelik az daha tamlık dokularını etkiliyor ve bir yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Söz Gelişi zinde erkeklerde yüzdelik 60’tan aşkın saç kaybı oluyor. Elden benzeri uygulamayla saçlar namına getirilebiliyor. Şu an araştırı olarak ampirik devam eden tıpkı yöntem var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve ağız ağıza düzeltmesini hedefliyoruz. Bu bayağı çok nazik bir inhina olacak. Zira özellikle akciğerde Kovid-19 nedeniyle maslahat varsa bunun düzeltilmesi ancak ve fakat hakeza tıpkı yöntemle olacak.”

Share: