Türkeli’de 30 Ağustos Zaferi kutlamaları

Sinop’un Türkeli ilçesinde, 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında tebrik programı düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı Atatürk Anıtı uğrunda planlı programa, İlçe Kaymakamı Mutlu Saz Şairi Yılmayan, Şehremini Veysel Şahin, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Enis Şadi Sucu, daire amirleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na kaymakamlık ve belediye başkanlığı çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Açıkgöz Gedikli Çavuş Halil İbrahim Kaçar, tarafından günün mazmun ve önemini tamlayan danışma yapıldı.

Kaçar, yaptığı konuşmada, “Bu yengi; Celil alemdar Atatürk’ün önderliğinde çekilmiş milli bağlanak ve muadele ruhu içerisinde, dünyanın arz güçlü ordularına cebin elde edilen, özgürlük ve istiklal aşkı ile yanan ayrımsız milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir. Bu utku; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, antrparantez çalmak talip güçler vasıtasıyla yıllar boyunca geriden geriye hazırlanan planların o dönme amacıyla sonuncusu olan Sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı bugün, bu toprakların hakiki ve sonsuza büyüklüğünde bir tane sahibi olan oylumlu Türk milletinin ve alp Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti söz konusu olduğunda, zahir şahlandığının kül dünyaya gösterildiği gine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, tarihte benzerinin bulunmadığı eşsiz aynı zaferdir. Türk tarihine değerli harflerle merkum olan bu zaferin 100. yıl dönümünde hakeza tıpkısı milletin bağrından sâdır Türk ordusunun mensubu olmakla çekicilik duyuyoruz” dedi.

Törenin ardından Türkeli Kaymakamlığı’nda kutlama kabulü yapıldı. Tebrikat merasiminin arkası sıra program sona erdi. – SİNOP

Share: