Türkiye ve Malezya’nın Serbest Tecim Anlaşması’nı revize eden tören düzeni imzalandı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Malezya’nın ulaşılan 3,5 milyar dolarlık ikili ticaret hacmiyle Türkiye’nin Cenup Doğu Asya’üstelik önde mevrut tecim ortaklarından birisi olduğunu belirterek, “Zaman imzaladığımız rötuşlu protokolle halihazırda dünyalık ticareti temelinde olan serbest tecim anlaşmamızı hizmet ticareti ve envestisman konularının karışma edilmesiyle haddinden fazla henüz şümullü ayla getiriyoruz.” dedi.

Muş, bakanlıkta Malezya Kıdemli Arsıulusal Tecim ve Sanayi Bakanı Mohamed Azmin Yüksek ile düet mülakat gerçekleştirdi. Bakanların başkanlıklarında Eş Iktisat ve Tecim Konseyinin geçmiş toplantısı yapıldı. Sonrasında, iki mutluluk arasında Serbest Tecim Anlaşması’nı Rötuşlu Eden 1 No’lu Tören Düzeni ile Eş Ekonomi ve Ticaret Konseyi Derinti Tutanağı İmza Töreni gerçekleştirildi.

Muş, burada yaptığı konuşmada, açılacak bakir sayfanın temelini bugün itibarıyla rötuşlu ettikleri Türkiye Malezya Başıboş Ticaret Anlaşmasıyla attıklarını söyledi.

Malezya’nın ulaşılan 3,5 bilyon dolarlık ikili tecim hacmiyle Türkiye’nin Cenup Şark Asya’bile önde mevrut tecim ortaklarından birisi olduğunu belirten Muş, “Zaman imzaladığımız düzeltilmiş protokolle halihazırda mal ticareti temelinde olan başıboş ticaret anlaşmamızı bakım ticareti ve envestisman konularının dahil edilmesiyle haddinden fazla daha kapsamlı kuzuluk getiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Muş, bugün aksiyon insanları üzere düet ticarette, dünyalık, hizmet ve yatırımlarda azade aynı iktisadi ortamı ilan ettiklerini dile getirerek, bu gelişmeler ışığında revize anlaşmaların Malezya ile ikili ekonomik ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve elan gelecek seviyeye taşınması vizyonuna yardım sağlayarak, bakir küresel konuşu dinamiklerin gereklerini uyarınca karşılayacağına inandığını belirtti.

Bu doğrultuda efdal ilişik altın hizmet sektörlerinin gelişimine imkan tanıyacak, mübarek uygulamalarla iktisadi öngörülebilirliği artırarak iki mevki beyninde ticareti ve yatırımı isteklendirme edecek benzeri iştirak modelini bünye ettiklerini bildiren Muş, “Bu anlaşmayla Türkiye ve Malezya global ekonominin halihazırdaki takatli iklimiyle hareket birliklerini elan da güçlendirecek ve ticari ilişkilerini daha derin şekilde ihya imkanına kavuşacaktır. Anlaşmayla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal ve kültürel bağlarımızı kalımlı kazançlı ilişkilerle sübvansiyon vizyonunun Malezya nezdinde bir posta daha doğrulama edildiği kanısındayım. Bu anlaşmanın kalburüstü olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Muş, küresel ekonominin zorlukla benzeri süreçten geçtiğine dikkati çekerek, tek yönlü ticari korumacılık politikaların artışı ve etkisinin azalmasına rağmen bibi varlığını sürdüren salgının toptan ticarette bütün dinamikleri derinden sarsarak bakir bire bir sürece girilmesine yol açtığını vurguladı.

Tüm bunların yanı sıra yapısı itibarıyla bölgesel olmakla alay malay etkileri itibarıyla küresel ölçekli siyasal gerilimlerin mevcut istikrarsızlığı elan bile artırdığını dile getiren Muş, şunları kaydetti:

“Bu süreçte ekonomik ilişkilerdeki kazan kulaklı felsefesinin yok sayılmasının küresel ticarete hangi gibi zararlar verebileceğini ve tecim diplomasisinin önemini tekrar vergi ettik. Türkiye kendisine bu süreçleri makul şekilde çözümleme ederek hem dünya arz güvenliğini hem de hususi sektörün önceliklerine müteveccih ciddi adımlara öncülük ettik, etmeye de bitmeme ediyoruz. Bunun neticesinde ticaret diplomasisini enerjik ve bereketli kullanımı sebebiyle nesir edilen yıpranmamış hareket birlikleri ve hususi sektörümüzün faziletli gayretleriyle Türkiye’nin ihracatını 2021’bile 225 bilyon dolar düzeyinin üzerine çıkarttık. Bulunan toptan zorlukları aşabilmemizde ve ihracat rekorları kırabilmemizde önceki dönemde kuruluş ettiğimiz serbest ticaret anlaşmalarının bire bir demir görevi gördüğüne ve hızlı hızlı ileriye sıçrayabilmemizde koca azamet oynadığına inanıyorum. Bugün düzeltilmiş ettiğiniz anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle hem Türkiye hem Malezya ticaretin ve yatırımların dakikasında gelişeceği kompetitif tıpkı yapıyı düz yazı edecek, küresel olumsuzluklara karşı hem düet hem bile çok cepheli ilişkilerini geliştirebilmek yerine dinamik bire bir çıpaya erbap olacaktır. Malezya ekonomisinin müstevli sonrası yakaladığı tüvana tahaccüm ivmesiyle güdük sürede küresel alanda henüz şanlı bire bir oyuncu haline geldiğine tanık olduk. Malezya’nın bu acul gelişimini yakından izliyoruz. Önümüzdeki dönemde rötuşlu anlaşmamızın yürürlüğe girmesi ve elan bati temaslarla Türkiye Malezya kâin sükse hikayelerinin göstergesi niteliğinde olacak gelişim birlikleri ve ortaklıklar kurulmasını heyecanla bekliyoruz. Düzeltilmiş anlaşmanın iki ülkeye görklü olmasını arzu ediyorum.”

Dünyalık ticareti gümrük vergisiz gerçekleşecek

Bakan Mohamed Azmin Uca’üstelik imzalan anlaşmayla bulunan azade ticaret anlaşmasının kapsamının geliştirildiğini belirterek, takkadak servet ticaretinde değil hizmetlerin, envestisman ve elektronik ticaretinde uzanım içine alındığını ifade etti.

Genişletilmiş anlaşmanın sağlayacağı faydalara değinen Azmin Mualla, anlaşmayla birlikte Türkiye, Malezya arasındaki servet ticaretinin gümrük vergisiz gerçekleşeceğini kaydetti.Share: