Türkiye’de benzeri önceki: Yatak üretiminde kalifiye öge yetiştirilecek

Türkiye’de ayrımsız önceki: Akak üretiminde kalifiye eleman yetiştirilecek

Kayseri İl Milli Yetişek Müdürü Ayhan Teltik:

“Yetişek müfredatı içerisinde yatak imalatı yapan bir okul bulunmamaktadır. Türkiye’üstelik bire bir önceki olacak”

“Öğrencilerimiz basit kendisine girdikleri okuldan, vasıflı aynı eleman namına çıkacak”

KAYSERİ – Kayseri’üstelik Milli Yetişek Bakanlığı ve ŞEVKET Kalkınma Ajansının katkılarıyla akak üretiminde nitelikli öge pekiştirmek amacıyla kurulacak organizasyon Türkiye’da önce olacak. Kayseri İl Milli Terbiye Müdürü Ayhan Suç; “Terbiye müfredatı içerisinde yatak imalatı eden bire bir meslek bulunmamaktadır. Türkiye’birlikte aynı ilk olacak. Öğrencilerimiz kepaze olarak girdikleri okuldan, nitelenmiş bir eleman namına çıkacak” dedi.

Kayseri’üstelik mesleksel ve maharet eğitimde gelişim dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi amacıyla Içtimai Gelişmeyi Tutma Projesi çerçevesinde 2 milyon 582 bin TL’lik iş yapıldı. Yapılan çalışmayla yatak üretiminde kalifiyeli eleman sayısını çoğaltmak ve istihdama yardım sağlanmak amaçlanıyor. Gerçekleştirilecek projenin Türkiye’birlikte önce olacağını söyleyen Kayseri İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ayhan Sakatlık, proje karşı bilgiler vererek, “Zaman bu projenin hazırlanma aşamasına girdik. Kısaca 2 milyon 582 bin TL bütçeye cemaat olan bu projemizin yüzde 70’i Itidalli Küçük Asya Kalkınma Ajansımız tarafından karşılanmış olup, yüzdelik 30’u ise Milli Terbiye Bakanlığı Mesleksel ve Ustalık Eğitim Bilimi Müdürlüğü aracılığıyla karşılanmaktadır. Dünyada möble üretiminin yüzde 2’sini Türkiye karşılamaktadır. Türkiye’deki mobilya üretiminin yarısından dahası ise Kayseri ilimizde üretilmektedir. Türkiye genelin yerleşmiş olan yeryüzü şişman 20 möble firmasının 11’i ise Kayseri ilimizdedir. Günümüzde yatak imalatı eden firmalarımız mobilya sektörünün yüzdelik 17’sini oluşum etmektedir. Bu firmaların birçoğu sıra işi saf üretim fail ihracata çevrilmiş firmalarımızdır. Şu zaman için Türkiye’da patika liseleri ve mesleksel eğitim merkezlerinde, yetişek müfredatı içerisinde akak imalatı yapan tıpkı okul bulunmamaktadır. Yani bizim yapacağımız bu işlem Türkiye’de ayrımsız ilk olacak. Bu durumda yatak üretiminde önder olan ilimiz amacıyla kalifiyeli eleman sıkıntısı oluşmaktadır. Zira soy sektöründe ve bir nice sektörde patika liselerimiz nitelikli öge yetiştirirken, akak sektöründe herhangi bir eleman yetiştirme çalışmamız namevcut. O yüzden bu aplikasyon Türkiye’birlikte memleket olması hasebiyle çok heybetli aynı projedir” diye konuştu.

Öğrencilerin kepaze girdikleri okuldan asıl kazanarak çıkacaklarını rapor eden Yanlış; “Kayseri Organize Uran Bölgesi’nde ve Serbest Bölge’üstelik akak imalatı firması işletmelerinde yetenek artırımına gitmeyi planlamaktalar ancak bu yetenek artırımıyla ait nitelikli öge sıkıntısı olduğundan ufuk böyle ayrımsız proje yapılmasına karar verdik. Biz bu projede Tekstil METEM Lisemiz bile akak istihsal hattı ve kapitone üretim hattı kuracağız. Bu Türkiye’birlikte bire bir önceki olması açısından çok mehabetli. Sınai otomasyon ve dokuma alanındaki öğrencilerimiz yatak istihsal hattında kılgısal adına bu işi öğrenecekler. Öğrencilerimiz kalitesiz kendisine girdikleri okuldan, nitelikli tıpkısı öge adına çıkma. Nerdeyse istihdam güvenceli bir proje oluyor. Bu projenin hazırlanması Türkiye için çokça önemliydi. Türkiye’den birkaç ekol akak sektörü için çalışmaktaydı amma ipi tığ göğüsledik. Kayserimize benzeri ilki kazandırdı. İnşallah birkaç sene sonraları burada üretimleri duyacağız. Meslek lisemizde şu büyüklüğünde yata üretildi sözlerini duyacağız. Üretmiş olduğumuz bu yatakları üstelik tığ kendi ekonomimize kazandıracağız. Tığ okulumuzda üretmiş olduğumuz yataklarımızı döner çerçevesinde zat yurtlarımıza, öğretmen evlerimize veya ayrıksı otellere, konaklama tesislerine satarak, döner sermaye sermayeden birlikte kar elde ederek, bu üretimde müteharrik hoca ve öğrencilerimize birlikte hakikat sağlayacak. Bu çalışmada emeği sabık cemi arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

CESAMET Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Güvenli Kilci dahi, çığır liselerinin nitelikli çalışmalarına katkıda çıkmak istediklerini belirterek, “Zaman Milli Yetişek Müdürlüğümüzle imzalayacağımız proje ile Germir’da kâin Oluşum Patika Lisemizde benzeri yatak üretim hattı kuracağız. Projenin amacı, zihayat istihdam çerçevesinde bir istihdam merkezi oluşturmaktır. Biliyorsunuz patika liselerinin genel amacı imalat sanayisine büyümüş öge kazandırmaktır. Bu anlamda meslek lisemizin devam fail kalifiye çalışmasına bizde tıpkısı katkıda mevcut olmak istedik. Öğrencilerin üretim firmalarına girmeden evvel bilcümle üretim metotlarını kalifiye ve birinci sınıf ayrımsız şekilde öğrenerek, girmeleri en iri arzumuz. Bu anlamda proje hoşur canlı istihdama haddinden fazla iyice katkıda bulunacak. İnşallah format kurulduktan bilahare önce yıl içerisinde sunu bir iki 100 gencimizin firmalarda çalışmasını bekliyoruz. Bütün projenin çıktısı yerine, bu 100 istihdamın dışında cesim bire bir katkıda yatak üretim sektörüne olacak kim özellikle Milli Yetişek Bakanlığımızın ihtiyacı olan yataklar okulumuzun bu hattında üretilecek ve diğer illerimizdeki akak ihtiyaçları birlikte okulumuzun üretim hattından intişar olacak” ifadelerini kullandı.

Açıklamaların ardından İl Milli Terbiye Müdürü Kusur ile BÜYÜKLÜK Genel Sekreteri Kilci protokolü imzaladı.



Share: