Türkiye’nin bakir S-400 almasına dayalı iddialarla ait ABD’den üstü sadık açıklama

24 Şubat’fecir beri Ukrayna’yı engelleme eden Rusya’ya karşı tepkiler her an artarken, ABD-Türkiye-Rusya hattını etkileyecek tıpkı evolüsyon evvel yaşandı…

Moskof veri ajansı TASS, Türkiye ve Rusya ortada, S-400 karadan havaya füze sistemleri ile ilişkin kullanılmamış bire bir antant imzalandığını duyurdu.

TASS’ın haberine göre, Rusya Federal Askeri-Maharet İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev, Türkiye’nin, ikinci tümen S-400 çekicilik savunma sisteminin tedariki için bir kavil imzalandığını açıkladı.

TRUMP TÜRKİYE’Yİ F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARMIŞTI

ÇAKER ile Türkiye arasında F-16 tedariki için görüşmelerin devam ettiği aynı dönemde böyle ayrımsız izah gelmesi arsıulusal kamuoyunda ruzname oldu. Son dönemde Batılı ülkelerin Erdoğan ile Putin’mağara yakınlaşmasından tasalı olduğuna dair haberlerin çıkmasına karşın Washington yönetiminin S-400 üstüne geçkin yaptığı açıklama kafaları  karıştırdı.

2017’de Rusya’dahi S-400 çekicilik savunma sistemi satın alarak NATO ve KÖLE ile Türkiye beyninde balaban benzeri akse yaşanmış ve KÖLE’nin o dönemki başkanı Donald Trump, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı. Washington yönetimi, S-400 hava savunma sisteminin F-35 cidal uçaklarından beri çekilebileceğini sav etmişti.

İki ülke arasındaki ikinci parti S-400 satın alınması ile ilişkin kendisine KUL’den geçmiş benzeri açıklama geldi. ÇAKER Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price eliyle yapılan açıklama arsıulusal halkoyu yoluyla, “sessiz kaldı” yorumlarının yapılmasına amil oldu.

Price, Türkiye’nin Rusya ile savunma uran üstüne elan çok iş birliği yapmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Price, “Vardığımız dideban şu ki Rusya’nın Ukrayna’evet cebin vahşi ve nahak savaşında hep ülkelerin Rusya’nın savunma uran ile tecim yapmaması rastgele zaman olduğundan haddinden fazla daha fazla hayati aynı ehemmiyet taşıyor” dedi.

Price, “Olacakları bekleyip göreceğiz fakat biz bu konuda eskimemiş ayrımsız gelişmeden malumat sahibi değiliz” dedi. Price, Türkiye’nin Rusya’dan y eni S-400 satın alması yerinde Biden yönetiminin eskimemiş F-16 satışını gözden geçirip geçirmeyeceğine dair bire bir izah üstelik yapmadı.

Defans sanayi konusunda haberleriyle tanıdık iletişim araçları kuruluşu Defense News’e mütekellim Türk kaynaklar Rusya’nın Türkiye’bile ikinci S-400 sistemlerinin parçalarının Türkiye’bile üretilmesi üzerine kavil sağlanabileceğini söyledi.

Share: