Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Evvel 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla açıklamalarda kâin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile ilgiler hakkında cesim açıklamalarda bulundu. Belgrad’de Suriyeli mevkidaşıyla ayaküzeri kardeş kardeş ettiğini tamlayan Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’bile ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile üstelik güdük bire bir sohbetim oldu, o güruh marjında. Orada dahi bu ülkenin yegâne menfaat yolunun siyasal uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, ki olursa olsun. Ama özge taraftan aykırı olan Suriyelilerle kefaret beyninde barışın olması gerektiğini, Türkiye namına da hakeza tıpkı durumda bindi olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin yer bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Suriye Celal Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şu anda böyle tıpkısı temas namevcut. Mufassal zamandır Putin ve Zalim yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin müfit olacağını söylemişlerdi. Ayrımsız meydanlık istihbaratlar ortada görüşmeler olmuştu. Daha bilahare ara oldu. Demin yeniden başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Ilk Teşrin 2021’de ayaküstü görüşüldüğünün açıklanmasının peşi sıra Gaziantep’e kapalı Karkamış ilçesinin karşısında kayran düz Suriye’nin Cerablus ilçesinde dinç Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline alın sâdır Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK IHTARNAME GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilişkin açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, çizik kapısına rastgele cüretkâr girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya müdahale etmediğini söyledi. Suriyeliler vasıtasıyla ihtarname gösterisi yapıldığını ve SMO yoluyla sonlandırıldığını belirten Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı protesto gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı için kendi unsurları yoluyla havaya elem edilerek eylem sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.Share: