Tuzda pişen balık ‘lakerda’

Karadenizli balıkçıların torik yahut deneyli palamudu dilimleyerek özenle hazırladığı ‘lakerda’ tezgahta yerini aldı. 2 kiloluk kavanozlarda hazırlanan lezzetin fiyatı ise 350 lira.

Karadeniz’da yer düşük bire bir kilogramlık palamutlardan özel işlenerek hazırlanan ‘lakerda’ tezgahlarda yerini aldı. Lakerdanın ilgi gerektirdiğini, bundan yağlık pres ve güç olduğunu belirten balıkçı İbrahim Gündoğdu, ” Sinop’ta bunu yapmayan bilmeyen olamaz, bütün evlerde yapılır. Ben birlikte onlardan öğrendim, nasıl yapıldığına baktım, bazı bazı kendimi geliştirdim, kendime bakarak bile yöntemler buldum. Lakerda yapımında balığın sertliği haddinden fazla makro. Anif olacak, kaya kabil olacak. Bire Bir kilonun altında kaçınan, balık suda gevşemeyecek yoksa dağılır. Tıpkı kiloluk palamutları üçe bölüyorum, henüz sonraları iliğini ve kanını alıyorum. Çokça kebir, ilik ve zaman içinde kalırsa balığı bozar. Kanını iliğini aldık, daim suyunu değiştirmek kaydıyla genişlik birkaç 3 devir suda bekletiyoruz. Daha sonra tuza yatırıyoruz, iki dönem bile tuzda bekletiyoruz. Bilahare çıkartıyoruz ve kavanozlarımıza koyuyoruz. Ego ayçiçeği yağı koyuyorum artı olarak, çekicilik almasını engel olmak amacıyla” diye konuştu.

Kavanozdan çıktığı zaman yenebilir bir kitap olduğunu söyleyen Gündoğdu, “Kavanozdan çıkarttıktan sonraları ilk dıştaki derisini soyuyorsunuz, kemiğinden ayırıyorsunuz bilahare mikâp küp doğranıp yenir. Ben sade yiyorum, yanında soğanla gelişigüzel. Pişirme namevcut, kavanozdan çıktığı dakika yenebilir. Elhak tuzda pişiriyorum ben bunu, tuzda pişmiş balıktır lakerda. Az memleha yaparsanız haddinden fazla bodur zamanda tüketirsiniz, benim yaptığımı dolapta gizli 1 yıl boyunca tüketebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Yapımının averaj 10 ahit sürdüğünü söyleyen Gündoğdu, mücahede isteyen bir eser olduğunu bundan kontekst hazırlanmış lakerdanın 350 TL’ye satıldığını söyledi. – SİNOP

Share: