Ukrayna’daki savaştan kurtuldular, salt vatanlarında darülfünun kazandılar

Ukrayna’daki savaştan kurtuldular, günahsız vatanlarında darülfünun kazandılar

Türkiye Cumhuriyeti’nin çekişme bölgesinden kurtardığı gençler, darülfünun kazanmanın mutluluğunu yaşıyor

Ukrayna’bile ki savaştan kurtarılan Ahıska Irlamak Hatice Şukurova ve Cömert Abduloğlu darülfünun sınavını kazandı

“Vatanımda okuyacağım. Mesleğim olacak”

“O çarpışma bölgesinde kalsaydık okula bitmeme edemezdik”

” Burada yıpranmamış tıpkı sahn kuracağız”

ELAZIĞ – Ukrayna’daki savaş bölgesinden tahliye edilerek Elazığ’dahi eğreti konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkü Hatice Şukurova ve Cömert Abduloğlu üniversite sınavını kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ukrayna’dahi devam eden savaşta ülkede yatık kalan Ahıska Türklerinin tahliyesi 10 Mayıs Salı günü itibariyle Herson kentinden Elazığ’a başlamıştı. Bu çerçevede kafileler halinde kente getirilen binlerce Ahıska Irlamak, Aşağıdemirtaş Arızi Konaklama Merkezine yerleştirildi. Burada il koordinesi vatandaşların tekmil ihtiyaçları karşılanırken eğitim bilimi öğretim hayatına beklemek talip öğrenciler ise darülfünun sınavına girdi. Sınavda kudretli olan Hatice Şukurova, meslek öncesi öğretmenliğini, Verimli Abduloğlu ise teoloji fakültesini kazandı. Fırat Üniversitesi’nde okuyacak olan gençler, kendilerini çarpışma bölgesinden çıkararak bu imkanı veren Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Saf vatanlarında eskimemiş bir hayata başlayacaklarını dile getiren gençler, haddinden fazla mutlu olduklarını anlatım etti.

“Vatanımda okuyacağım. Mesleğim olacak”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerini Ukrayna’üstelik kim savaştan çıkardığını belirten Hatice Şukurova “Elazığ’a getirdi ve taşımalık kente yerleştirdi. Burada kalıyoruz ve üniversiteyi sınavına girdim. Yeğleme yaptım ve okul öncesi öğretmenliği kazandım. Tamda hayalim olan bölümü kazandım. Çokça istiyordum. 4 yıllık bir kısım ve geçenlerde kayıt olacağım. Kavzamak üzere üniversiteye başlayacağım. Teşekkür demek istiyorum. Çünkü darülfünun okumayı haddinden fazla istiyordum. Mutluyum, zaten bura bizim vatanımız. Vatanımda okuyacağım. Mesleğim olacak. Hayatıma dahi burada bitmeme etmeyi düşünüyorum” dedi.

“O kavga bölgesinde kalsaydık okula bitmeme edemezdik”

Ukrayna’nın Herson bölgesinden geldiğini aktaran Eli Açık Abduloğlu ise “Kavga bundan sonra ve bizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizi oradan çıkardı. O durumda kalmaktan bizi kurtardı. Buraya geldik ve konteyner ketten oturuyoruz. Üniversite sınavına girdim ve İlahiyat Fakültesi’ni kazandım. Cenabıhak’ın izni ile bitirip öğretmen olacağım. Çok mutluyum. Şayet orada kalsaydım bahtsız yüzümü görürdünüz. Buraya geldim Cenabıhak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Cenabıhak razı olsun. O cidal bölgesinde kalsaydık okula bitmeme edemezdik. Buraya geldik ve okulumuza devam edeceğiz. Burada kullanılmamış bir sahn kuracağız” diye konuştu.Share: