Ulaş ve Şarkışla’da Gaziler Haset nedeniyle tören düzenlendi

Sivas’ın Ulaş ve Şarkışla ilçelerinde 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Ulaş Hükümet Konağı önünde planlı merasim, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kaymakam Selçuk Ser ve Belediye Reisi Turan İlbey, törende Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Güllabi Gedikli Çavuş Emre Altıntaş, günün medlul ve önemini belirten istişare yaptı.

Ilçebay Ser, gaziler onuruna sunulan yemekte yaptığı konuşmada, Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e Türkiye Iri Kavim Meclisi vasıtasıyla mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmesinin 101’inci sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Bu toprakların, martir ve gazilerin kahramanlıkları sayesinde miras kaldığını tamlayan Çıban, “Bunun bilincindeki milletimiz üstelik yurdunu canından ermiş bilici martir ve gazilerimize görelik, utanmak ve minnettarlık duygularıyla bağlıdır. Bu vesileyle ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başlamak için mukaddes vatanımız amacıyla canını feda fail şehitlerimizi rahmetle anıyor, alp gazilerimizin bu düşündürücü gününü kutluyorum.” dedi.

Programa İlçe Uyanık Hane Komutanı Kıdemli Astsubay Başçavuş İbrahim Halil Ertural, İlçe Emniyet Amiri Saha Komiseri Çetince Yılmaz, gazi ve martir aileleri, siyasal parti temsilcileri ile gurur amirleri katıldı.

Şarkışla

15 Orak Ayı Şehitler Meydanı’nda Ilçebay Gökhan Dolaş ve Belediye Başbuğ Vekili Amaç Taş, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Askerlik Şubesi Başkanı Personel Asteğmen Hüseyin Öndül, günün mazmun ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Öğrencilerin koşuk okumasının ardından Şarkışla Garnizon Şehitliği görüşme edildi. Burada İlçe Müftüsü Tayyıp Koçer, Kur’an-ı Koçak okuyup yakarış etti.

Program böylelikle şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Törene, İlçe Güvenlik Müdürü Vekili Ünal Tolga Ceberut, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Bağımsız Cengiz, kat amirleri, gaziler ve martir yakınları katıldı.

Share: