UNESCO Adayı İda Madra Jeoparkına bilimsel beceri yolculuk düzenlendi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İda Madra Jeoparkı Koordinatörlüğü ve Yer Bilimi Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği işbirliği ile İda Madra Jeopark sahasına bilimsel beceri yolculuk düzenlendi.

???????UNESCO Acun Jeoparklar Ağına üye görünmek amacıyla başvurusu yapılan İda Madra Jeoparkı’nda çalışmalar devam ediyor. Icraat kapsamında Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği üyeleri üzere ilmî maharet seyahat yapıldı.

Katılımcıların arz çok ilgisini ise Hisaralan Pamuk Taşı sahası, İvrindi Gökkemer jeositleri çekti.

Teknik geziye katılan Yer Bilimi Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2019 yılında projelendirilen İda Madra Jeoparkı Türkiye’nin UNESCO tescilli ikinci jeoparkı olma yolunda başarıyla ilerlediğini söyledi.

Aykan, “İda Madra Jeoparkı’nın geçmiş Balıkesir’imizde gelmek amacıyla büyüklük çapında farkındalığın arttırılarak, kültürel ve yer bilimsel bırakıt kavramlarının doğa eğitimi marifetiyle degaje kitlelere yayılmasını çıkarmak istiyoruz. Bu kapsamda ayrımsız süre geçmiş işbirliği protokolü yaptığımız İda Madra Jeoparkı Koordinatörlüğü ile birlikte yapacağımız Jeopark alanında ilmî icraat, maharet seyahat ve terbiye faaliyetlerimizi henüz de yaygınlaştırarak toplumun kül kesimine ulaştırmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

Jeopark alanında, katıksız adına gelişen Hisaralan pamuk taşı bacaları çokça ilişki gururlu olduğunu belirten Aykan; sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu traverten bacaların bazıları halen aktiftir ve traverten bacalarının yüksekliği 5 metreyi, ayak tabanı genişliği ise 4,6 metreyi buluyor. Bu traverten bacalarının örneği Türkiye’de ayrıksı yerde bulunmamaktadır. Tıpkı kısmı çalışkan, tıpkısı kısmı sönmüş olan pamuk taşı bacaları hat ve oluşum bakımından Atlantik Okyanusu dibinde keşfedilen Karatüten (Black Smoker) bacalara benzemektedir. Burası banko görülmesi gereken şanlı doğa harikası yerlerden biridir.”

Share: