Van, Hakkari ve Muş’ta “Yer Sarsıntısı Hatırat, Çök Nizam Tutun ve Tahliye” tatbikatı yapıldı

Van, Hakkari ve Muş’ta, İçişleri Bakanlığı Afet ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Toyluk ve Spor Bakanlığı Yüreklilik ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü hisse senedi birliğinde “Yer Sarsıntısı Yadigâr, Çök Kapanca Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

Van’üstelik Aişe-i Sıddıka Eş Öğrenci Yurdunda yapılan tatbikata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilgisizlik ve Spor Bakanı Aşure Ayı Kasapoğlu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer, aktif bağlantı ile katıldı.

Vali ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Âşık Balcı, AFAD İl Müdürü Yüce İhsan Körpeş, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy ve öğrenciler, senaryo gereği alarmla beraber bulundukları sınıflarda masaların altına çökerek, korunmaya çalıştı.

Ardından hariç çıkan Balcı ve öğrenciler, toplantı yeri yerine belirlenen noktada bire bir araya geldi.

Tatbikatın ardından açıklama fail Balcı, Van’bile 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremde 40 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsattı.

Depremde hayatını kaybedenlere yağmur dileyen Balcı, “Allah bu kadar afetlerden milletimizi, devletimizi ve ilimizi korusun. Zaman burada 30 binada, tahminî 8 bin 900 öğrenci ve 500 personelin katılımıyla sarsıntı tatbikatını gerçekleştirdik. Kamu Türkiye’de eş zamanlı yapıldı. Tahminî 800 bin kişi katıldı. Tatbikat muvaffakiyetli benzeri şekilde yapıldı. Memleketimiz sarsıntı kuşağında. Bu konuda vatandaşlarımızın elan duyarlı olması gerekiyor.” diyerek konuştu.

Hakkari

Hakkari’de Merzan Mahallesi’ndeki Güven Yurtlar Kurumunda manevra düzenlendi.

AFAD, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevlileri, Kızılay ekipleri ve öğrenciler, sirenin çalmasıyla bulundukları alanlarda “çök, dolap, tutun” hareketini yaptı, peşi sıra boşaltma edilerek toplanma alanına alındı.

Kızılay eliyle katılımcılara çorba ikramıyla sona muazzez tatbikata, AFAD İl Müdürü Resul Karadeniz, Toyluk ve Spor İl Müdürü Sakıncasız Saika, Kızılay Bölüm Başkanı Recep Bozkurt dahi katıldı.

Muş

Muş’ta gerçekleştirilen manevra öncesinde AFAD uzmanları marifetiyle Danişmendgazi, Şehriyâr Alparslan, Müştakbaba ve Malazgirt yurtlarında küsurat öğrenciler bilgilendirildi.

Daha sonradan başlayan tatbikatta, sirenin çalmasıyla yurtlardaki öğrenciler masa ve sıraların altında korunmaya çalıştı, henüz sonraları tehlikesiz alana alındı.

Tatbikata AFAD İl Müdürü Taha Yasin Çekiç, Cahillik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir ve Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Yusuf Akkaya, öğrenciler ve gönüllüler katıldı.

Share: