Van-İran sınırında mensur edilen düzenlilik duvarının 64 kilometresi tamamlandı

Kesintili göçmenlerin sınırdan gayrikanuni geçişlerini önlemenin yanında kaçakçılık faaliyetlerini ve teröristlerin sızmasını çalmak için Türkiye- İran sınırında düzenlilik duvarı, yıpranmamış kulelerin inşası ve hendek kazma çalışmaları devam ediyor.

İran ile genişlik tafsilatlı sınıra erbap Van’bile, sınırdaki asayiş önlemlerini üst düzeyde tutan düzenlilik güçleri, zırhlı araçlarla yaptıkları devriye faaliyetleriyle uç hattını sürekli taharri altında tutuyor.

Harekete hassas sensörler, termal kameralar, akşam görüşlü dürbünler ve insansız gelgel araçlarıyla teknolojinin bütün imkanlarını kullanan güvenlik güçleri, tayin ettikleri gayrikanuni faaliyetleri çabucak müdahaleyle engelliyor.

İnsansız çekicilik araçları ve gözlükçü kulelerle sonsuz denetleme altında tutulan 295 kilometrelik cızık hattında ihalesi yapılan 164 kilometrelik bölümün 64 kilometresinde duvar çalışmaları tamamlandı. 7 yüklenici firma yoluyla sürdürülen çalışmalarda 283 kilometre dahi hendek kazıldı.

Sınırdaki, enformasyon ve erkete doğmak için 103 elektro optikçi kuleden 51’i tamamlandı, 52’sine zindelik aktarım hattı elektrik işlemleri sürüyor. 72 lego ve 45 monoblok kulenin inşaatının üstelik gücük süre süresince tamamlanmasıyla toplanmış 220 kuleden sınır hattının sürekli arama altında tutulması planlanıyor.

İnşaatı tamamlanan 64 kilometrelik düzenlilik duvarının 55 kilometrelik bölümüne iki ve üç fasıla şeklinde jiletli tel çekildi.

“Çalışmalar hızlandı”

Şantiye şefi inşaat mühendisi Menderes Cengiz, AA muhabirine şita öncesi çalışmaların hızlandığını söyledi.

Ağrı’dan Hakkari’ye kadar olan sınırda çalışma yürüttüklerini anlatan Cengiz şunları kaydetti:

“Hududun güvenliği amacıyla çalışmalar müstacelen devam ediyor. Tıpkısı yandan hendekler kazılıyor tıpkı yandan birlikte cidar örülüyor el ve kule yapılıyor, lif örgü çekiliyor. Yüzlerce personel ve gelişim makinesiyle çalışmalar yürütülüyor.”

Share: