Veca şikayetiyle geldi, böbreğinde tümör imdi

Balkı şikayetiyle geldi, böbreğinde ur çıktı

Hastanın böbreğindeki tümör muvaffakiyetli aynı operasyonla makbuz

BAYBURT – Bayburt’ta hayat dolu 57 yaşındaki Zeki Saka isimli vatandaş sol tarafında ağrı aynı zamanda da kanama ve ızdırap şikayetiyle Bayburt Fehamet Hastanesi üroloji polikliniğine başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda ağrıları şiddetlenen Saka’nın böbreğinde tümör tayin edildi. Cerrahi Müdahale kararı alınan Sucu’nın sol böbreğini 3 katına çıkaran, hacet yolunu tıkayan ve kalın bağırsağını markajcı böbrek tümörü, Bayburt Cesamet Hastanesinde memur Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr Olcay Çınar ve Üroloji Uzmanı Opr.Dr Endişe Dural yoluyla muvaffakiyetli operasyonla makbuz.

Hastadan evvel evvel ultrason istediklerini belirten Bevliye Uzmanı Opr.Dr Endişe Dural, ultrasonda tahminî 30 santimetre kadar böbrek tümörüne rastlanıldığını ve antlaşma kaybetmeden hastayı ameliyata aldıklarını bildirdi. Gerçekleştirilen kalburüstü işler için bilgiler veren Dural, “57 yaşındaki koca hastamız Anlaklı satma, bize sol taraf ağrısı şikayetiyle başvurdu. Yapılan kontrollerin peşi sıra önceki evvel hastamızdan ultrason istedik. Radyoloji doktorumuz hastamızın böbreğinde yaklaşık 30 santimlik böbrek tümörünü ultrasonla belirledikten bilahare bize başvuran hastamızın ilaçlanmış tomografisini çektirdik. İlaçlı tomografinin raporunun çıkmasını beklemeden, radyoloji doktorumuzla bu zaman diliminde istişarelerde bulunduk. Hastanın böbreğinde bulunan tümörün gereklilik yolundan, hacet kanalından yayıldığını belirleme ettikten sonradan Umumi Cerrahi doktorumuz Olcay beyle beraber faaliyetler kararı aldık. 3-4 dönüş kabilinden bodur sürede yaptığımız hazırlığın arkası sıra hastamızı ameliyata aldık. Hastamızın böbreği büyüdüğü, tıkandığı amacıyla ve benzeri zamanda yayılan tümörü ağız ağıza alabilmek namına bulutsuz ameliyat yapmayı akıllıca gördük. Yaklaşık 30-35 santimetre civarındaki tümörü ahzetmek üzere bariz tıpkısı şekilde yaptığımız ameliyatta böbreği ağız ağıza aldık” dedi.

Mufassal, mukavim bire bir ameliyat gerçekleştirdiklerini kaydeden Umumi Cerrahi Uzmanı Opr.Dr Olcay Çınar ise balaban ve başarılı güzeşte operasyonun ardından hastanın keyif durumunun gür olduğunu belirterek, “Hastamızın ağırlık bağırsağının sol tarafına ur yayılmış durumdaydı. Haliyle yüklülük bağırsağını besleyici damarlara birlikte tümör yayılmıştı. O yüzden baskı bağırsağının sol kısmını de böbrekle beraber nüfuz etmek zorunda kaldık. Daha sonrasında bağırsakları ağız uça ekledik, demincek mecbur tıpkı şekilde karnın içerisinde iyileşmesini bekleyeceğiz. Teferruatlı ve zorlu bir faaliyetler oldu, esas damarların üstünde stresli aynı operasyon geçirdik amma gayet kudretli güzelce tıpkı faaliyetler oldu. Hastamız şu an serviste izlem altında, rastgele husus amacında gitmekte. İnşallah hastamızı sağlığına kavuşturup, mail zamanda evine göndereceğiz” şeklinde konuştu.

“Hizmet etmeye devam edeceğiz, hastalarımız dolgunca az çok bizler daha iyi, daha bahtiyar olacağız” diyerek konuşan doktorların sözleri ise yürekleri ısıttı.

“Doktorlardan Allah razı olsun, sağlığım için seferber oldular”

Dirimlik önem taşıyan rahatsızlığı karşısında hastanenin birlik imkanlarından faydalandığını ve doktorların sağlığına kavuşması için seferber olduklarını belirten Sucu, “Doktorlarımdan çokça memnunum, Tanrı hepsinden razı olsun. Bütün imkanları seferber ettiler, sağlığım için çabaladılar” dedi. Böbreğinde tümör olduğunu hastanede yapılan tetkikler sonucunda öğrendiğini rapor fail Sucu, sol tarafındaki ağrının artmasıyla alay malay sızı, yanma ve kanama şikayetleri konusunda hastanenin yolunu tuttuğunu belirterek, “İlk önce hastaneye bakılmaya geldim. Kütle, tümör olduğunu bilmiyordum. Içki ve ızdırap vardı o şikayetle geldim bakıldım, böbreğinde tümör var dediler, onu aldırdım. Şu zaman çok iyiyim, doktorlarımızın sayesinde çok iyiyim. Hep ilgilenenlere çokça teşekkür ederim” diyerek konuştu.

Bayburt Izzet Hastanesi Başhekimi Doktor Hedef Canpolat, akıbet bir yıl içerisinde çok korkulu operasyonlara Bayburt Heybet Hastanesi adına başaralı bir şekilde imza attıklarını rapor ederek toplumda apandisit, yarımlık üzere bağıl daha kolay ameliyatların Bayburt Çap Hastanesi’nde yapılmadığı algısının oluştuğunu ve yıllardır bu gibi operasyonları problemsiz tıpkısı şekilde yaptıklarını vurguladı. Polat, “Yıllardır insanımızda azamet hastanesinde apandisit ameliyatı, kavlıç ameliyatı kabil cerrahlarımızın haddinden fazla dümdüz ayrımsız şekilde yaptığı operasyonlar yapılıyor mu diye niteleyerek aynı hatır var. Bunların hepsini tığ yapıyoruz. Hassaten sonuç 1 yıl içerisinde yaptığımız operasyonlardan yaşıt verecek olursak, 3 kamer önce üroloji doktorumuz Bulut komutan, sol böbrekte meydana mevrut tümör operasyonunu gerçekleştirmişti. Bayburt’ta ilk kez olan bire bir durumdu. Bu operasyonu arkadaşlarımız geliştirerek 3 kamer sonrasında üroloji doktorumuz Endişe koca ve genel cerrahi doktorumuz Olcay bey eşliğinde gene sol böbrekte ur oluşan hastanın bağırsaklara kadar yansıyan tümörü iki hekimimizin işbirliğiyle çıkarıldı. Cemi cerrahi arkadaşlarımız ikinci adım cesamet hastanesinde, yapılması gereken tekmil operasyonları Bayburt ilinde Bayburt halkına hizmet etmek üzere yapmaktadır. Bayburt halkına sunturlu hizmetler verebilmek amacıyla tekmil ekibimizle bu arada çalışmaktayız” açıklamalarında bulundu.

Share: