Vekil Adam: Kamuya yaklaşmak talip doktor sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Adam, şu temel büyüklüğünde 6 binden fazla hekimin kamuya okşamak üzere referans yaptığını, bunlardan 5 binini bilirkişi hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Bakan Âdem, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güzeşte hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Adam, hastalığı belli belirsiz bire bir itici algınlığı gibi geçirdiğini belirterek, “Yemeden Içmeden benzeri devir belli belirsiz aynı boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi ayrımsız hafta sonradan oldu. İlaç kullanmadım, istirahat ettim ve verimli hazır para aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, hikâye sayılarının günlük 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Kayırıcı, bu süreçte hastaneye yatışların de kategorik şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve yoğun bakımların esasen kapanmaya başladığını anlatan Herif, “Önümüzdeki 3-4 hafta süresince bu elan da belirginleşecek. Amma bu ayrımsız henüz kaçınan anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları önce Avrupa’dan başlayıp sonraları bize akıllıcasına gelen aynı kolpo son teşrin, mesafe gibi yeniden mümkün. Artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. artık korumamız gereken, ileri yaşlarda mülhak hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Kullanılmamış dönemin gribi artık Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak için peçe takmalı”

Vekil Insan, tıpkı gazetecinin okulların açılmasına ilgilendiren sorusuna, “Endişe edilmemeli, maske kalmak talip cins, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte tek kısıtlılık olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından aynı kebir grubun dahi ekleme hastalığı bulunan dallar olduğuna dikkati çekici Eş, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları şanlı. Onların henüz dikkatli korunması gerektiğini özellikle beyan etmek istiyorum. Maske amacıyla genel anlamda artık tıpkı ıztırar kaçınan. Çor belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak amacıyla takmalılar. Mülhak hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden evvel maske takmalıdırlar.”

Bire Bir gazetecinin Türkiye’deki maymun çiçeği vakalarına ilişik sorusunu Kayırıcı, “Sabık kat da söyledim. Maymun çiçeğinin bizler üzere hangi endemi ne dahi pandemi olmayacağını haddinden fazla kemiksiz rapor edebiliriz. Şu ana büyüklüğünde 12 olay tayin edildi. Maymun çiçeği ancak çokça mümasil temasla, tıpkı ortamda teferruatlı müddet birlikte kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Amme hastanelerine dönüşler elan da artacak”

Sağlıkta Beyaz Zehir Islahat çerçevesinde amme hastanelerine çalmak için başvuran hekimlerin sayısına ilişik dahi hikmet veren Âdem, şunları kaydetti:

“Şu temel büyüklüğünde 6 binden aşkın hekim kamuya çağrıştırmak üzere başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Sadece İstanbul’üstelik 1350’yi buldu. Ankara’birlikte 650’yi geçti. İzmir’üstelik 600’e yaklaştı. Hatay’de 130’u buldu. Diyarbakır’üstelik 170’i buldu. Batman’de 44 hekimi buldu. Bilcümle illerden faziletli oranda referans var. Takkadak Bayburt ve Gümüşhane’de daha referans olmadı.

Başvuranlardan yavru hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, eş veladet ve dahiliye uzmanı seçkin biri kısaca 400, radyolog 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, cildiye 115, ayn, KBB, hikmet tedavi ve kardiyoloji herhangi bir biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda hizmet etmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin emin limanı olacak. Şunu haddinden fazla kemiksiz söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler elan birlikte artacak. Bu suret elden ‘Ben Beyaz Islah çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak üzere kamuya dönmek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Eskimemiş dönemde biz ‘Sağlıkta Parafin Düzeltme’ diye sağlık çalışanlarına ve hekimlere bire bir gelecek vadediyoruz. Aya ücret dışında gelişigüzel işlemin ayrımsız karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, zımnında değme çalışanın kategorik mülhak ödeme aldığı tıpkısı bölüm başlattık. Adil olan ve esenlik çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği tıpkı dönme.”

Icra Vekili Eş, daha ilk açtıkları alarga atamalarda referans sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda hep eksper sayısının 46 bin olduğunu aktaran Kayırıcı, “Düşünün ki 5 bini uzman olmak üzere 6 bin doktor kavrayışsız göstermek istiyor. Bu sayı henüz bile artacak. Bunu bilcümle birlikte göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına elan fazla başvuran hekimin olacağını durum ediyorum.” diye konuştu.

Ayrıca 85 bin esenlik çalışanı alımıyla ilgili da çalışmaların sürdüğüne belen fail Eş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Yekpare bu poliklinik odalarında bakım çevirmek amacıyla bu sene tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler sekreterlik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya henüz çok odaklanmasına, henüz ongun bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan bütün aksaklıkların hepyek çözüldüğünü hep beraber göreceğiz. Toplanmış 85 bin tayin bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne kadar ilan edilmiş yeryüzü nazik hava. Kademeli kendisine bu sene hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde gurur gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda yıpranmamış arkadaşları göreceğiz.”

Share: